Sicil Affı ile Kara Listeden Çıkılır Mı?

Borsa Ne İşe Yarar?

Sicil affı ile kara listeden çıkılıp çıkılmadığı, kara listede olan herkes tarafından merak edilen bir konudur. Kara listede olan tüm vatandaşlar sicil affının ne işe yaradığını ve sicil affı ile kara listeden çıkmanın mümkün olup olmadığını merak etmektedir. Siz de sicil affı ile kara listeden çıkılıp çıkılmadığını merak ediyorsanız yazımızı okuyun.

27 Ocak 2017 tarihli resmî gazetede sicil affı ile ilgili karar yayımlandı. Böylece sicil affı çıkmış oldu. İlgili kanun yürürlüğe girdi. Sicil affı sayesinde içinde esnafın KOBİ’nin, vatandaşın ve kurumun olduğu milyonlarca tüzel ve gerçek kişinin sicili temizlenecek. Ancak elbette bu o kadar kolay olmayacak. Çünkü bankalar isterlerse müşterinin sicilinin temizlenmesi ile ilgili başvurusunu kabul etmeyebilecek. Yani bankaların, müşterilerin sicilleri konusundaki karara rağmen onların kredi yapılandırma başvurularını kabul etmeme hakları olacak. Siz bu konuda elbette ısrarcı olabilirsiniz. Çünkü TBMM’den çıkan bir karar mevcut. İsterseniz bankanıza bu konuda yazdığınız dilekçe ile sonuç alamadığınız takdirde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasına bir dilekçe yazabilirsiniz. Bu dilekçede TBMM’den çıkan karara vurgu yapabilir, dilekçenizin yanına borcunuzu ödediğinize dair dekontu iliştirebilirsiniz. Elbette bankaların hepsi bunu yapmanızın ardından size kredi vermek için sıraya girmeyeceklerdir. Ancak siz yine de bankalara başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca kredi notunuzun da hemen yükselmesini beklemelisiniz. Bildiğiniz gibi kara listeye girdiğiniz zaman kredi notunuz dibe vurmaktadır. Kredi notunuzun yükselmesi için ya borcunuzu kapatmanız ya da yapılandırarak taksit taksit ödemeye başlamanız gerekmektedir. Bankalar, sicil affından yararlanarak kredi borçlarını yapılandıran kişilere 6 aylık bir süre vermektedirler. Yapılandırmanın söz konusu olduğu borçlarda borcunuzu gününde ödemeniz çok önemlidir. Ayrıca bir geciktirme yapmanız da söz konusu olamaz. Eğer yapılandırmaya rağmen borcunuzu 6 ay içinde ödemezseniz yani kapatmazsanız sicil affından yararlanamazsınız. Bu yüzden sicil affı bir fırsattır. Bu fırsatı ancak doğru kullanırsanız kara listeden çıkabilirsiniz.

Kredi borcunuz, kredi kartı borcunuz ya da kredili mevduat hesabı borcunuz varsa ve siz bu borcunuzu 90 gün içinde ödemezseniz bankalar sizi arayarak bu konuda bilgi verirler. Genellikle bankalar kara listeye girmeniz söz konusu olduğunda bu durumu size bir hafta önceden haber verirler. Eğer bankanın belirttiği tutarı bir hafta içinde ödemezseniz bu durumda kara listeye girersiniz. Yani yasal süreç başlar. Kara listeye girmek son derece kötü bir durumdur. Çünkü bu durumda 5 yıl boyunca bankalardan kredi adı altında hiçbir ey almanız mümkün olmaz. Yani kredi alamazsınız, kredi kartı alamazsınız ve kredili mevduat hesabı açtıramazsınız. Bu yüzden insanlar kredi sicil affını beklemektedirler. Çünkü kredi sicil affı çıktığında 5 yıl beklemenize gerek yoktur. Borcunuzu ödersiniz ve kara listeden çıkarsınız. Böylece bir ya da iki ay içinde yeni kredi alabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.