Fiziksel varlığı bulunan, elle tutulabilen paraların yerini günümüzde Kripto paralar almaya devam ediyor. Bitcoin ile başlayan bu sanal para furyası neredeyse her gün borsaya yeni bir Kripto para kazandırıyor. Ortaya çıkan bu yeni Kripto paralar ilgi çekmeye başladıkları anda değerleri hızlıca artıyor ancak bu ilgi sönmeye başladığında yine aynı hızla değer kaybediyor. Peki yeni çıkan Kripto paralardan olan Shiba Inu (Shıb) Coin Nedir?

Esin Kaynağı ve Ortaya Çıkışı

Shiba Inu ya da bilinen diğer ismiyle Shiba Token, aslında bir diğer Kripto para birimi olan Dogecoin’den esinlenilerek üretilmeye başlanmıştır. 2020 senesinde gerçek adı bilinmeyen, kendisini Ryoshi olarak tanıtan biri tarafından oluşturulmuştur. Herhangi bir merkeze bağlı değildir. İsmini ve logosunu Japonya’ya has olan Shiba Inu türü köpeklerden almıştır. Başta esinlendiği Dogecoin’e rakip oluşundan sonra sloganını DOGE Killer yani DOGE’nin Katili olarak benimsemiştir.

Değerlenişi

Rakibi olarak çıktığı Dogecoin’in değerine kısa sürede yetişmeyi başarmıştır. Kullanıma sunulduğu Ağustos ayında pek fazla ilgi çekmeyen Shiba Inu Coin, yükselişini 9 Mayıs’ta yaşadıktan sadece bir gün sonra yüzde yüzden fazla değerlendi. Yapılan tahminlere göre 13 milyar doların üzerinde bir piyasa değerine sahipti.

Shiba Inu Coin’in Özellikleri

  • Diğer Kripto paralara göre satın alımı daha kolaydır.
  • Kendisi için üretilmiş bir takas sistemi mevcuttur. Bu sistemin adı Shiba Swap’tır.
  • Shiba Swap, Shiba Inu Coin’in üretici tarafından oluşturulmuştur.
  • Düşük maliyeti nedeniyle yatırımcılar arasında çabucak popüler olmuştur.
  • Herhangi bir merkezi olmamasına rağmen üreticisi ve çıkış yeri Japonya’yı işaret etmektedir.
  • Üreticisinin açıkladığına göre Shiba Inu Coin’in %50’si, Uniswap denilen bir sisteme kaldırılmış ve anahtar kodu yine üretici tarafından saklanmıştır.
  • Piyasa tahminlerine göre 400 trilyon Shiba Token sistemdedir.

Shiba Inu Coin’in Takas Sistemi: Shiba Swap

Shiba Inu Coin’in takas edilmesi için yine aynı Kripto paranın yaratıcısı tarafından üretilmiş bir takas sistemidir. 2021 Nisan sonunda kullanıma açılması planan Shiba Swap ancak Haziranın 26’sında testlerini tamamlayıp kullanıma açılmıştır.