18 yaşını doldurmuş ve öğrenci olmayan kişiler, gelirlerinin belgelenmesi için SGK gelir testini yaptırmakla yükümlüdür. Gelir testini yaptırdıktan sonra, kazancınız doğrultusunda her ay belirli bir miktar ödeme yaparak sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam edebilirsiniz.

Üniversite öğrencileri de mezun olduktan sonra, çalışmıyor olsalar bile mutlaka bu testi yaptırmaları gerekmektedir. SGK gelir testini yaptırdıktan sonra ödemeniz gereken tutar belirlenir ve her ay bu tutarın ödemesini gerçekleştirerek, otomatik olarak devlet tarafından sağlık sigortalı olmuş olursunuz.

Ödeyeceğiniz bu tutar, size emeklilik yaşı ya da emeklilik hesaplaması ile ilgili bir yarar sağlamaz, SGK primi ile devletin sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam edersiniz. Peki, SGK gelir testini kimler yaptırmalı? Öncelikle eğer 18 yaşını doldurduysanız, e-devlet sistemi üzerinden giriş yaptıktan sonra SGK sayfanızı kontrol edebilirsiniz. Eğer öğrenci değilseniz ve herhangi bir işte çalışmıyorsanız, otomatik olarak devlete her ay borçlanmaya başlarsınız.

Bu durumda gelirinizin olmadığını belirtmeniz gerek. Bunun için Sosyal Güvenlik Kurumu bürolarına nüfus kağıdınız ile giderek devlete borçlanmaktan kurtulabilirsiniz. Aksi halde her ay devlete 152 TL borçlanmaya başlarsınız.

SGK gelir testinizi bulunduğunuz bölgenin kaymakamlığına giderek yaptırabilirsiniz. Kaymakamlığa gitmeniz durumunda size Genel Sağlık sigortası gelir tespiti hane beyan formu verilecektir. Bu formu doldurduktan sonra ve gerekli işlemler yapıldıktan sonra belirlenen gelir durumunuza göre borçlandırılırsınız. Bu testi ayrıca, kendi iş yerinin sahibi olan ve herhangi bir sağlık kurumuna kaydı bulunmayan kişiler de yaptırmalıdır.