Bankalara olan borçlarını tek bir bankada toplayarak bu kredilerin son ödeme tarihlerini çok daha kolay bir şekilde takip etmek ya da borçlarının vadesini açarak daha kolay ödeme imkanı yakalamak isteyen kişilere bankalar borç transferi kredisi imkanı sağlamaktadır. Ancak bu kredi türü diğer ihtiyaç kredisi türlerinden farklıdır ve kişinin tam olarak borcunu kapatacak kadar kredi kullanmasına izin verilir.

Çocuk Parası Nasıl Alabilirim?

15 Mayıs 2015 gününden sonra doğan çocukları bulunan ailelerin çocuk parası yardımı almaya hakları bulunmaktadır. Bu yardım parasını almak isteyen ailelerin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı üzerinden SGK çocuk parası için dilekçe doldurarak başvuruda bulunmaları yeterlidir.

Bakanlık başvuruyu inceleyerek uygun bulması durumunda onaylayarak çocuk parası yardımını ödeyecektir. Ancak bu yardımdan yararlanmak isteyen kişilerin çocuklarının mutlaka belirlenen tarihte ya da bu tarihten sonra doğmuş olması şartı yer alır. Bakanlık bu tarihin incelemesi için Nüfus kayıtlarını temel alır ve nüfusta kayıtlı olduğu tarihi baz alır.

SGK Çocuk Parası Ne Kadar?

SGK için ödenecek olan tutar 2017 yılı için geçerli olmak üzere birinci çocuk için ödenmek üzere 300 lira, ikinci çocuk için ödenmek üzere 400, üçüncü ve sonrasında doğan her çocuk için ise 600 lira olarak uygulanmaktadır. 2015 yılından önce doğan çocuklara çocuk yardımı parası ödenmemekle beraber ödenecek olan tutarın belirlenmesinde ise bu çocuklar da hesaplamaya dahil edilmektedir.

Yani 2005 doğumlu bir çocuğu olan ailenin bu yardımı alması mümkün değilken bu ailenin 2017 yılında yeniden çocuk sahibi olmaları durumunda devletten alacakları SGK çocuk yardımı tutarı ilk çocuk için ödenenen 300 lira değil ikinci çocuk için ödenen 400 lira olarak hesaplanarak aileye 400 lira çocuk yardımı parası ödenmektedir.