Ülkemizde son yıllarda büyük bir hızla yayılan ve franchising olarak ta bilinen bayilik sistemi ile beraber kendi işini kurmak isteyen kişilere çeşitli fırsatlar sunulmaktadır. Bunlardan en önemlileri sektöre yeni giriş yaptığı için henüz markasını duyuramamış olan küçük firmalar ve yeni markalardır.

Çok daha kısa sürede adını duyurmak isteyen bu markalar bu nedenle ücretsiz bayilik vermekte ve kendi işimin patronu olmak istiyorum diyen kişilere kaçırılmayacak fırsatlar sunmaktadır. Bu tip bayilik veren firmalar aracılığı ile iş kurmak isteyen kişilerin bayilik koşulları için yakın takipte olmaları ve kendi kriterlerini karşılayan firmalar ile vakit kaybetmeden iletişime geçerek iş için başvuruda bulunmaları gerekir.

Bayilik alamayan kişilerin ise kullanabilecekleri farklı iş fikirleri bulunmaktadır. Bunlardan ilki sermayesiz iş fikirleri arayan kişilerin asla kaçırmamaları gereken katalog üzerinden satış işidir. Bu iş kolunda önce satış yapılıp ödemesi alındıktan sonra siparişler teslim edildiği için hem sermayeye ihtiyaç duyulmamakta hem de ücreti peşin alındığı için dolandırıcılık mağduru olma riski bulunmamaktadır. Özellikle de evden çalışmak isteyenlere ya da ikinci iş arayanlar için son derece uygun bir iş koludur.