Serbest Çalışanlara Bankalar Kredi Verir mi?

Serbest çalışanların en önemli sorunu gelirlerini belgeleyememeleridir. Bu yüzden serbest çalışanlara bankaların kredi verip vermeyecekleri sürekli olarak merak konusu olmaktadır. Serbest çalışanlara bankaların kredi verip vermeyeceğini öğrenmek istiyorsanız yazımızı okuyun.

Serbest çalışanlar yani freelancerlar genellikle ev-ofis şeklinde çalışan kişilerdir. Son yıllarda teknolojinin, internetin ve sosyal medya kanallarının gelişmesiyle serbest çalışanların sayısı çok artmıştır. Serbest çalışmak yabancı adıyla freelance şeklinde ifade edilmektedir. Serbest çalışan kişilere ise freelancer adı verilmektedir.

Freelance sözcüğü önce bilgisayar başında çalışan yazılımcı, editör, tasarımcı ve grafiker kişilerin ya da sosyal medya hesap yöneticilerinin ofis dışında ve evde yaptıkları işleri karşılayan bir sözcük şeklinde kullanılıyordu. Daha sonra bu işi yapan kişilere yani serbest zamanlı çalışan kişilere freelancer adı verilmeye başlandı.

Serbest Çalışan Kimdir?

Aslında sadece bilgisayar başında çalışan değil evde üretim yapan ve ürettiği ürünü ya da verdiği hizmeti internet ortamında pazarlaya kişilere de serbest çalışan adı verilmektedir. Yani evde pasta ve yemek yapıp bunu Facebook ve Instagram üzerinden satan kişiler de serbest çalışanlardır. Evde kıyafet ve takı üreten kişiler aynı niteliği taşımaktadır. Ancak bu kişiler ellerine geçen geliri maaş bordrosu ya da gelir belgesi ile belgeleyemezler.

Son yıllarda serbest çalışanların en büyük sorunu budur. Serbest çalışarak para kazanmak son derece zevklidir. Ayrıca stressiz ve kolaydır. Para biriktirmek ya da eve ek gelir sağlamak için harika bir yoldur. Fakat kredi kartına ya da krediye ihtiyaç duyduğunuzda işler zorlaşır.

Daha önce bankalar serbest çalışanların kredi talebine cevap vermek için hiçbir ürüne ya da çözüme sahip değillerdi. Ancak son zamanlarda bankalar serbest çalışan sayısındaki müthiş artışı fark ettiler ve bu konuyu çözmek için bir çözüm ürettiler. Bu da gelirini belgeleyemeyenler için kredi ürünüydü. Buna gelirini belgeleyemeyen kredi adı verilmekte.

Serbest Çalışanlar Nasıl Kredi Alırlar?

Serbest çalışanlar kazandıkları parayı maaş bordrosu ile ya da gelir belgesi ile belgeleyemezler. Bu yüzden bankalar onlara gelirini belgeleyemeyen kredi verir. Ancak elbette gelirini belgeleyemeyen kredi her serbest çalışana verilmez. Elbette bunun için de kredi notunuza bakılır. Kredi notunuzun riskli ya da az riskli olmaması gerekir. Çünkü serbest çalışanlar aynı zamanda sigortasız çalışırlar.

Sigortasız çalışmak pek hoş değildir. Bankalar size kredi vermek için kredi notunuza bakarlar ve sizden düzenli olarak ödediğiniz faturalarınızı ve kredi kartı ekstrelerinizi isterler. Yani borcunuza sadık olup olmadığınızı görmek isterler. Burada önemli olan bankaya ödeme alışkanlıklarınızı göstermektir.

Bankalar düzenli ödeme alışkanlığına sahip olduğunuzu gördüklerinde ve kredi notunuzun da iyi olduğunu gördüklerinde kredi talebinizi onaylayabilirler. Bankalardan kredi talep ederken talep ettiğiniz kredi tutarının geri ödeme taksidinin sizin gelir ortalamanızın yarısını geçmemesine dikkat etmelisiniz. Yani eğer ayda elinize ortalama 1800 TL geçiyorsa talep ettiğiniz kredinin geri ödeme taksidi 900 TL’yi geçmemelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.