Seracılık yapmak isteyen kişilerin hayalleri sera kredisi ile mümkün o hale gelmektedir.Seracılıkla hayatını devam ettirmek isteyen kişiler sahip olamadıkları fonu artık hem devletten hem de bankalardan bulabilmektedirler. Sera kredisi devletten alınacaksa Ziraat Bankası veya KOSGEB yoluyla alınabilmektedir.

Ziraat Bankası tıpkı diğer bankalar gibi girişimci adayların da kara listede olmama, kredi notu yüksekliği gibi özellikler aramaktadırlar. Bu özelliklere sahip olan kişiler Ziraat Bankası2nın sunmakta olduğu sera kredisi almaya hak kazanabilmektedirler. Ancak bu kişilerin 1 dekarlık bir sera arazisine sahip olmaları gerekmektedir.

Sera arazisinden kasıt sürülebilir ve ekilebilir toprak olmasıdır. 1 dekarlık arazisi olamayanlara sera kredisi için ayrıca arazi alımına ödeme yapılmamaktadır. Örtü altı bitki yetiştiriciliği için kullanılacak olan sistemler denetlenmektedir. Denetlemeden geçemeyen seralar için ne yazık ki olumsuz yargı oluşmaktadır.

KOSGEB kuruluşu da girişimcilik kredisi vermektedir. Ziraat Bankası da bir devlet kuruluşu olmasından dolayı uygun faiz oranları sunmaktadır. Ancak girişimcilik hibe kredi alacak olan kişiler daha geniş ödeme koşullarına sahip olacaklardır. Hibe almakta işin avansıdır denilebilir. Bir kaç yıl önce 30 bin TL hibe veren KOSGEB artık 50 bin TL hibe vermektedir.

Sera Kredisi Fırsatından Nasıl Yararlanabilirim 2018 ?

Sera Kredisi Fırsatından Nasıl Yararlanabilirim 2018 ?

Serasını büyütmek isteyen yatırımcılar dilerlerse belli bir müddet sonra yine KOSGEB aracılığıyla kredide alabilmektedirler. Bir kaç yıl önce ki kredi tutarına bakılacak olursa 70 bin TL olduğu görülmektedir ve fakat yeni düzenlemeyle kredi 100 bin TL olmuştur. Kredi alan kişiler aradan geçecek olan 3 yıl sonra kredi ödemlerine başlamaktadırlar. Ayrıca ödemeler 3 aylık aralıklarla yapılmaktadır. Dahası son derece uygun miktarlarda geri ödeme alınmaktadır ve hiçbir faiz eklentisi de bulunmamaktadır.

Sera kredisi KOSGEB aracılığıyla nasıl alınır?

Öncelikle girişimcilik kursuna katılmalı, girişimcilik sertifikası alınmalı, iş planı hazırlanmalı, KOSGEB birimine başvurulmalıdır. İş puanı onaylandıktan sonra devlet tarafından ödemeler gerçekleştirilmektedir