Cari açığın büyük bir hızla artmasının ardından yapılan yeni düzenlemeler sonucunda kredi kartına taksit konusunda ciddi sınırlamalar getirilmişti. Hiç kuşkusuz bundan en çok etkilenen ise elektronik satış mağazaları olmuş ve cep telefonuna taksit yasağının ardından pek çok elektronik devi hediye kartı ile satışa başlamıştı. Ancak hediye kartı ile akıllı telefon satışı da yasa engeline takılmış taksitli cep telefonu satışı için büyük mağazalar çareyi ihtiyaç kredisi kullanımında bulmuştu.

Kredi kullanılması halinde hem kredi masrafı hem de kredi faiz oranı yükü ile karşı karşıya kalan kişiler ise bunun yerine senetle telefon veren yerlere yönelmektedir. Peki, senetle telefon nasıl alınır? Senetle telefon satın almak için tek yapılması gereken senetle telefon veren yerler arasından seçimde bulunulmasıdır. Bu firmalara başvuruda bulunulması halinde satın alacağınız telefonu seçtikten sonra belirlenen vade süresine bu tutar bölünerek aylık ödemeniz gereken senetler oluşturulur ve her ay düzenli ödeme yapmanız beklenir.

Telefon satın alındıktan sonra ödeme yapılmazsa senet protesto edilir ve yasal yollardan tahsilat yapılması sağlanır. Bu nedenle taksitle akıllı telefon alan kişilerin ödemelerini düzenli olarak yapmaları çok önemlidir. Aksi halde ağır cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalmaları kaçınılmazdır.