Bankaların kredi onayı konusunda son yıllarda kredi notu sistemini uygulamaya geçmesi sonucunda ödemelerde sorun yaşayan ve buna bağlı olarak düşük kredi notu ortalamasına sahip olan kişiler bankalardan kredi kullanmak konusunda sıkıntılar yaşamaktadır. Bankadan kredi kullanamıyorum diyen kişilerin tercih ettikleri yöntemlerden biri de senetle para verenler arasından seçimde bulunarak ikrazatçı aracılığı ile nakit para bulmaktır.

Senetle para veren ikrazatçı kişilerden para almak aslında bir risk üstlenmektir. Çünkü kanunlar ile faizle para vermek yasaktır ve bunun adı tefeciliktir. Zaten tefeciden para alanlar tarafından yapılan yorumlar incelendiğinde bu kişilerin çok büyük bir pişmanlık yaşadığı ve bu seferde tefecilerden kurtulmak için yollar aradıkları görülmektedir. Bu nedenle kara listede olanlara kredi verilmemesi ya da kredi notunun düşük olması neden ile kredi alınamaması durumlarında dahi kesinlikle tefeciden para almak tercih edilmemelidir.

Bu nedenle senetle para verenler hakkında detaylı bir araştırma yapılsa dahi kesinlikle çok zorunda olunmadıkça bu yöntem tercih edilmemelidir. Senetle para veren ikrazatçı 2016 yılında da bulunmakta olup ilk tercih kesinlikle bankadan kredi çekmek olmalıdır. Bankadan kredi çekemiyorum diyen kişilerin ise neden kredi kullanamadıklarını araştırması, kredi red nedeni öğrenilerek bu nedenlerin ortadan kaldırılması halinde kredi onayı alınması mümkün olacaktır.