Bankaların kredi notu üzerinden değerlendirme yapmaları kredi notu düşük olanların kredi onayı almalarını zorlaştırmaktadır. Bu nedenle kredi notum düşük diyen kişilerin kredi notu düşük olanlara kredi veren bankalar arasında şanslarını denemelerinin ardından yolları senetle kredi verenlere düşmektedir.

Öncelikle senetle kredi veren bankalar bulunmadığı kesinlikle bilinmelidir. Sadece işyerleri için ellerinde bulunan senetleri teminat olarak göstermeleri halinde ticari kredi kullanma imkanı sunulmaktadır. Bunun haricinde bankanın senet düzenleyerek bu senet üzerinden kredi kullandırması gibi bir durum mümkün değildir. Senetle kredi veren şahıslar konusunda ise son derece dikkatli olunmalıdır.

Çünkü senet üzerinde vade tarihi yazsa dahi senedin vadesinden önce tahsil edilmesi her zaman mümkündür. Bu tip şahıslar aslında tefeci olarak isimlendirilmekte olup bunlardan borç para alınması riskli olarak kabul edilmektedir. Bu kişilerin borcun üzerine kendilerince faiz işletmeleri, borcu zamanından önce tahsil etmeye çalışması ya da borcunuzu ödeseniz dahi senedi size teslim etmeme riski olduğu her zaman kabul edilmelidir. Bunlardan farklı olarak senetle kredi veren şirketler de bulunmakta olup şirket seçiminde de her zaman dikkatli olunmalı çok zorda kalmadıktan sonra asla senetle kredi veren kurumlar, şirketler ve şahıslar tercih edilmemelidir.