Kredi notu düşük olduğu ya da adı kara listede yer aldığı için kredi kullanamayan kişiler senetle para verenlere yönelmektedir. Günümüzde özellikle de İstanbul’da senetle para veren pek çok kişi ve kuruluş olup yine de bu kurumların yasal olmadıklarının bilinmesi gerekir. Bu firmalar yasal olmadıkları için yine de bu firmalardan para kullanılması önerilmemektedir. Özellikle de senet karşılığı para alınması halinde senet üzerinde tahrifat yapılmasının çok kolay olması nedeni ile senetle para alınması halinde çok dikkatli olunmalıdır.

Tefeciden para almak pek çok kişi  tarafından tercih edilmekle beraber tefecilerin yasal olmamaları ve borcunuzu ödeyememeniz durumunda illegal yollara başvuruda bulunma risklerinin bulunması tefecilerden uzak durulmasını gerektirmektedir. Kredi onayı alamamanız durumunda senetle kredi almak yerine kredi kartından taksitle nakit avans çekmek ya da kredi notunu yükseltmek gibi yöntemlerin denenmesi çok daha doğru olacaktır. Ancak tüm çabalara rağmen kredi kullanılamaması durumunda senetle para veren yerler son çare olarak denenmelidir.

Bu gibi durumlarda tefecilerden para almak yerine senetle para veren kuyumcular gibi daha güvenilir alternatifler denenmelidir. Düşük kredi notu olduğu için kredi onayı alamayan kişiler kredi notunu yükseltmek için bazı yöntemler deneyebilir. Bunlar arasında ilk sırayı bulunan kredi borçlarının ya da kredi kartı borçlarının kapatılmasıdır. Kişinin borç seviyesini azaltması halinde kredi notu otomatik olarak yükselir. Yine aylık gelir tutarının yükseltilmesi de kredi notunu arttırmaktadır.