Bankadan kredi kullanmak isteyen ancak gerek maaş yetersizliği gerekse de düşük kredi notu ortalaması gibi nedenlere bağlı olarak kredi onayı alamayan kişiler senetle para veren tefecilere yönelmektedir.

Tefeciden para almak yasalar karşısında bir suç olarak kabul edilmese de senet karşılığında para veren yani tefecilik yapan kişiler ise suç işlemekte olup bunun hapis cezası bulunmaktadır. Pek çok şehirde senetle para veren yerler sayı olarak artmaya devam ederken bunun en önemli nedeni ise kişilerin kredi kullanamamasıdır.

Özellikle de kara listede olanlara kredi veren bankalar bulunmadığı için banka borçları nedeni ile isimleri kara listeye giren kişilerin ne yazık ki tefeciden borç almaktan başka hiçbir çaresi kalmamaktadır. Ancak daha önce tefeciden para almak hatasını yapan kişilerin daha sonra tefeciden kurtulmak için çeşitli çareler aradıkları görülmektedir. Bu gibi olumsuzluklarla karşılaşmamak adına ya tefeciden borç para almak yönteminden uzak durulması yada boş senede imza atmak yerine vadesi olan ve doldurulan senetlere imza atılmalıdır.