Senetler, kişinin elinde bulunan herhangi bir değeri olan ev, arsa gibi mülkiyetler üzerine yapılmaktadır. Ödemeler konusunda şahsi olarak borçlanılan kişiler tarafınca senet imzalanarak ödeme günü belirlenebilir ve böylelikle ikili yoldan işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak senetler tehlike arz edebilmektedir. Eğer senetleriniz banka tarafından alınmışsa sorun teşkil etmez.

Şahsi yapılan karşılıklı senetlerde durum tehlike arz edebilir. Şahsi olarak yapılan senetler yolu ile araba satıcısı olan bir kişiyle anlaşabilir, senet imzalayabilir ve gün seçebilirsiniz. Bunu yaptığınız zaman belirtilen gün, ay ve yıl içerisinde ödemenizi gerçekleştirmemeniz durumunda imzaladığınız senet elinde olan araba satıcısı tarafından, hukuki yönlerden parasını fazlası ile tahsil edebilmektedir.

Araba Almak İçin Senet Nasıl Yapılır?

Alınacak olan arabanın değerine göre, alıcının elinde bulunan fazla ya da aynı oranda gelir getirecek olan mülkiyet üzerine senet yazılmaktadır. Senet içerisinde belirtilen tarihler önem taşımaktadır. Senette belirtilen gün, ay ve yıla göre ödeme zamanı belirlenir. Tüm bu işlemler gerçekleştirildikten sonra alıcının adı, soyadı ve imzası atılarak, araba satıcısına teslim edilmektedir. Bu senetler onay işlemine girer ve onaylandıktan sonra alış, satış gerçekleştirilir. Belirtilen gün içerisine kadar ödeme yapmayan alıcı, senet üzerindeki yazdığı mülkiyetler hakkını satıcıya devretmektedir.

Bankalar ve Senetler

Yapılan senetler için geçerli bir diğer yol bankalar aracılığı ile sağlanmaktadır. Pek tercih edilmeyen senet yöntemlerinde en güvenli yol buradadır. Araba almak için kredi çıkarmak isteyen alıcı ilgili bankaya müracaat ettikten sonra kendisine belirtilen miktar karşısında üzerinde bulunan ev, arsa gibi değerli mülkiyetlerden herhangi birisini bankaya bildirir. Bildirilen mülkiyet kısa süre içerisinde banka tarafından incelenerek değer biçilir. Böylelikle kredi çıkarılır ve senet bankada kalır. Belirtilen tarih içerisinde ödeme gerçekleştirilir ve senet iptal edilir. Böylelikle banka üzerinden senet yöntemi ile kredi çıkarılarak araba alınabilmektedir.