Altın almak isteyen ancak yeterince nakit birikimi olmayan ya da kredi onayı alamadığı için senetle para verenler üzerinden ihtiyaç duydukları nakit parayı bulmak isteyen kişilerin kullandıkları yöntemlerden biride senetle altın almaktır. Senetle altın satan yerler bulunmakta olup burada önemli olan senetle altın almak istiyorum diyen kişilerin en uygun koşulları sunan kuyumcuyu ya da aracı kurumu bulabilmesidir.

Düğün döneminde gelin tarafının istediği altın yüzünden zorlanan damat adayları için de kurtarıcı olan senetle altın almak artık günümüzde pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Bu konuda talepte yaşanan artışa paralel olarak senetle altın veren kuyumcular da sayı olarak her geçen gün artmaya devam ediyor. Özellikle de sürekli aynı kuyumcudan alışveriş yapan kişiler için senetle altın alışverişinde bulunmak çok daha kolay oluyor. Çünkü bu kuyumcular ile aralarında güvene dayalı bir alışveriş bulunuyor ve senet konusunda sıkıntı yaşamıyorlar.

Bu noktada bilinmesi gereken en önemli konu senetle altın satışında bulunan kuyumcularda altın satış fiyatları için diğer kuyumculara oranla çok daha yüksek fiyatların uygulanması. Yani size kuyumcu vadeli satış hizmetinde bulunarak sizin zor durumda iken altın almanızı sağlarken aynı zamanda kendisi de daha yüksek kar marjı ile satış yaparak beklemesinin karşılığında daha fazla para kazanıyor. Karşılıklı olarak iki tarafından da çıkarlarının korunması ise sistemin sorunsuz olarak işlemesini sağlıyor.

Kuyumcudan para almak olarak ta anılan bu sistemde senetle altın almak isteyen kişilerin bazı kuyumcular kredi notu ortalamalarını da dikkate almaktadır. Yani kuyumcu öncesinde kredi notu sorgulaması yapmakta ve düşük kredi notu ortalaması olan kişilere genelde senetle altın vermemeyi tercih etmektedir. Burada ana amaç karşılıklı olarak hakların korunmasıdır. Ancak kredi notu düşük olan kişilere senetle altın almak istemeleri durumunda altın satışında bulunan kuyumcular da bulunmaktadır. Zaten yüksek kredi notu ortalaması olan kişilerin bankalardan kredi kullanarak yaşadıkları maddi sorunları çözecekleri düşünüldüğünde sistemin yanlışlığı da ortaya çıkmaktadır. Önemli olan düşük kredi notu nedeni ile kredi kullanamıyorum diyen kişilerin bir şekilde senetle altın veren kuyumcular üzerinden altın alarak nakit ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri, ödemelerini ise zorlanmadan taksitle yapabilmeleridir.