Yapılan vadeli işlemlerde mal ya da hizmet satan kişi, kurum ve kuruluşların alacaklarını garanti altına almak için kullandıkları yöntemlerden biri de senet doldurmaktır. Senet yasal sorumluluk yükleyen ödeme araçları arasında yer almakta olup senet doldurmak bu nedenle son derece önemlidir.

Hem senedi imzalayan borçlu hem de senedi imzalatan alacaklının hak kayıplarına uğramamaları adına doğru senet doldurmak için bazı kurallara uyulması gerekir. Senet doldururken yapılan en büyük hatalardan biri senedi imzalayan borçlunun boş senede imza atmasıdır. Boş senede imza atmak senedi elinde bulunduran kişinin size her türlü yaptırımı yapmasına hak tanır. Yani senedi elinde bulunduran kişi bu senedin üstüne istediği vade tarihini ve istediği tutarı atma hakkına sahiptir.

Bu nedenle boş senede imza atmak asla tercih edilmemesi gereken bir yöntemdir. Senette mutlaka vade tarihi ve borç tutarı yazılmalıdır. Yine borç tutarı hem rakam hem de yazı ile yazılmalı ve bundan sonra imzalanmalıdır. Rakam olarak yazılan alanlarda rakamın hem başı hem de sonu hemen rakamın dibinden # işareti konularak kapatılmalıdır.