Senet Bankaya Verilirse / Verilmezse Ne Olur ?

Senet Bankaya Verilirse / Verilmezse Ne Olur ?
Senet Bankaya Verilirse / Verilmezse Ne Olur ?

Vadeli ödeme yöntemleri için kullanılan seçeneklerden biride senet vermektir. Senet kişinin ya da kurumun ödemekle yükümlü olduğu borca karşılık olarak verdiği resmi belgedir. Bu belgenin üzerinden borcun tutarı, borcun ödeneceği vade ve borçlu olan kişinin adı soyadı ile adresi gibi bilgiler bulunmak zorundadır.

Senet Bankaya Verilirse Ne Olur?

Senedi tahsil etmek için en çok kullanılan yöntemlerden biride senedin bankaya verilmesidir. Bankaların geliştirdikleri kredi notu sistemi nedeni ile artık bankalar üzerinden ödenen borçlar daha da önemli bir hale gelmiş olup borcunu düzenli ödemeyen kişilerin düşük kredi notu ortalaması ile cezalandırılması söz konusudur.

Kredi notunun düşük olması sonucunda bankalardan kredili ürünlerin kullanımı son derece zorlaştığı için alacaklı olduğunuz kişi borcunu ödeme konusunda çok daha temkinli davranacaktır. Senedin bankaya verilmesi durumunda borç vadesinde senedin tahsili için gerekli işlemler başlatılacaktır.

Senet Bankaya Verilmezse Ne Olur?

Senedin elden ödenmesi çok sık yaşanan bir durum olup kişinin senet aldığı borçlu tarafın ödemeyi yapacağından kesin olarak emin olması durumunda bunda hiçbir sorun yoktur. Ancak senedin ödenmemesi durumunda yasal prosedürün uygulanması gerekir. Senedin bankaya verilmesi durumunda tüm bu prosedür banka tarafından yapılmakta olup elden senet tahsili durumunda ise tüm bu işlemlerin kişinin kendisinin yapması gerekir. Yine senedin protestosu için bankalar daha etkili olup kredi notu sistemi içinde kişinin olumsuz not almamak için senedini protesto ettirmemek için ödemeyi tercih etmesi daha ağırlık kazanmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Tatil Kredisi Nasıl Alınır?

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.