Sanal Kart Nedir? 

İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde güvenlik açıklarından kaynaklı dolandırıcılıkların önüne geçmek ve tüketicilerin internetten daha rahat ve güvenilir olarak alışveriş yapmalarını sağlayan sanal kart, sık sık online alışveriş yapan banka müşterilerinin tercihi oluyor. Bilgisayarınızda güvenlik duvarı olsa da olmasa da, bilgilerinizin ele geçirilme ihtimaline karşı, özellikle yüksek limitli bir kredi kartınız varsa, siz de sanal kartı tercih etmelisiniz. Alışverişlerinizde oluşabilecek riskleri minimuma indirmek için geliştirilen sanal kart, adı gibi sanal bir karttır ve kredi kartınıza ek bir kart çıkarmanıza gerek yoktur. Kredi kartınıza bağlı, internet alışverişlerinizde kullandığınız sanal kartınızın limitini, alışverişlerinizin tutarına göre kendiniz belirlersiniz.

Sanal Kart Nasıl Kullanılır? 

10.000 TL limitli bir kredi kartınız varsa, bu durumda internetten alışveriş yaparken kredi kartı bilgilerinizi kullanmanız riskli olabilir. Kart numarası, şifre ve güvenlik kodu ile yapacağınız bir alışveriş yerine; güvenli yolu, sanal kart ile alışveriş seçeneğini tercih edebilirsiniz. Bu kartı kullanmak için, müşterisi olduğunuz bankanın internet bankacılığı sistemine giriş yapmanız gerekiyor. Eğer henüz internet bankacılığı şifreniz yoksa, bankanızı arayarak belirleyebilirsiniz.

Sisteme giriş yaptıktan sonra, “sanal kart” sayfasında kartınızı aktif edebilir ve 0 TL limitli bir kart sahibi olabilirsiniz. Bu kartın limitini, yapacağınız alışverişe göre siz belirlersiniz. Dilerseniz 10 TL, dilerseniz de kredi kartınızın tüm limitini bu karta aktarabilirsiniz. Sanal kartınızın da tıpkı fiziksel kartınız gibi, bir kart numarası, son kullanma tarihi ve şifresi olur. Dolayısıyla bilgiler ele geçirilse bile, alışverişten hemen sonra limit 0 TL’ye düşeceği için güvenlik açısından size herhangi bir problem oluşturmaz.

Sanal Kart Nerelerde Kullanılır? 

Genel olarak internetten yapılan alışverişlerde kullanılsa da, özellikle son yıllarda mobil ödemeler ve mail order sistemi ile yapılan ödemelerde de sanal kart seçeneği tercih edilmektedir. İnternet, telefon ya da mail ile yapacağınız tüm ödemeler için sanal kartınızı kullanabilirsiniz. Bu kartı yalnızca sanal ortamlarda, online harcamalarda kullanabilirsiniz. Bu durumda, restoran, market alışverişlerinizde yapacağınız harcamaları ödemeye uygun değildir.

Sanal Kart Avantajlı Mıdır? 

Bilgisayar ve mail şifrelerinin kolayca ele geçirilebildiği günümüzde, dolandırıcılara da büyük bir pay düşmeye başladı. Durum böyle olunca da, ya insanlar kredi kartı ile online harcamalardan vazgeçecek ya da bankalar yeni bir uygulama geliştirecekti. Müşterilerinin güvenliğini sağlamak ve oluşabilecek risklere karşı önlem almak amacıyla geliştirilen sanal kart, herhangi bir sakıncası ya da riski olmayan, tamamen güvenli bir karttır. Müşterilerin güvenliği açısından ilk açılış limiti 0 TL’dir. Bu kartınızın limitini dilediğiniz zaman, internet bankacılığı sayfanızdan dilediğiniz miktara yükseltebilirsiniz. Sanal kart; fiziksel bir kart olmadığı için ücretli bir kart değildir. Tüm bankalardan bu kartı ücretsiz olarak alabilirsiniz.