Son yıllarda internet dolandırıcılığı rakamlarının büyük oranda artması bankaların da bu konuda yeni çözümler üretmelerini sağlıyor. Bunlardan biri de sanal kart. Adından da anlaşılacağı üzere sanal kart gerçekte olmayan bir karttır.

Kredi kartı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de birçok kişi tarafından yaygın olarak kullanılıyor. Kredi kartı kullanıcıları günlük hayatlarında yaptıkları birçok işlem için kredi kartlarını kullanabiliyor. Üstelik kredi kartı ile yapılan alışverişler anlaşmalı olan firmalara göre çeşitli sayılara göre taksitlendirilebiliyor. Kredi kartları bunun dışında internet üzerinden yapılan alışverişlerde de rahatlıkla kullanılabilir.

Ancak birçok kişi internet üzerinden yapılan alışverişlerde güvenlik sorunu yaşadığı için ve dolandırılmak istemediği için kredi kartını kullanmaya çekiniyor. Günümüzdeki teknolojide bu endişenin önüne geçilmesini sağlayacak önemli bir işlem bulunuyor. Sanal kart sayesinde kredi kartı sahipleri alışveriş yapmak istedikleri tutarda özel bir kart oluşturarak alışverişlerini güvenli bir şekilde gerçekleştirebiliyor.

Sanal Kart Oluşturmanın Avantajları Nelerdir?

Kredi kartını internet üzerinden kullanmaya çekinen bireyler sanal kart sayesinde son derece güvenli bir şekilde alışverişlerini yapabiliyorlar. Sanal kart sisteminde bireyler kredi kartlarına bağlı olan ayrı bir kredi kartı çıkarıyorlar, ancak bu işlem fiziksel olarak değil sanal olarak yapılıyor.

Örneğin alışveriş yapılacak olan tutar 500 TL ise aynı limite sahip sanal bir kredi kartı çıkarılıyor ve endişeye kapılan kişilerin dolandırılma ihtimali ortadan kalkıyor. Sanal kartın en önemli avantajı da budur. Yani isteyen herkes kredi kartına bağlı bir sanal kart oluşturarak sorunsuz bir şekilde alışverişlerini yapabiliyor.

Sanal Kart Nasıl Çıkarılır?

Sanal karta ihtiyaç olduğunda yapılabilecek işlem oldukça basittir. Çeşitli iletişim yöntemlerini kullanarak banka ile iletişime geçilmesi sanal kart çıkarmak için yeterlidir. Çünkü sanal kart çıkarma işlemi anında tamamlanabilen bir işlemdir. Sanal kart ile alışveriş yapmak isteyen bireyler bankanın müşteri hizmetleri arayarak kısa sürede işlemlerini gerçekleştirebilirler. Ayrıca internet bankacılığı, tanımlar sekmesi üzerinden de rahatlıkla sanal kart çıkarılabilir

Sanal kart başvurusu için bankaların e-şubeleri üzerinden kart sekmesinden sanal kart başvurusu yapabilir günlük işlem limitlerinizi belirleyebilir ve alışverişlerinizde kullanabilirsiniz.

Sanal Kart Ne Gibi Faydaları Vardır ?

Bu kart tek kullanımlık olarak hazırlanır ve kişinin internetten alışveriş yaparken güvenilir ödeme yapmasını sağlar. İnternetten alış veriş yapmak için özel olarak geliştirilen bu kart kişinin kendisi tarafından internet şubesi üzerinden oluşturulur. Yani bu kart diğer kredi kartları gibi fiziksel olarak kişinin elinde değildir. Buradaki amaç internet dolandırıcılarının mağduru olmamak isteyen ancak kredi kartı kullanarak internetten alışveriş yapmak isteyen kişilere en uygun çözümü sunmaktır.

İnternet şubesi üzerinden sanal kartınızı oluşturur ve kendiniz bir kart limiti belirlersiniz. İnternetten 200 lira bedel ile bir tablet satın almak isterseniz limitinizi 200 lira olarak belirleyerek sanal kartınız ile alışveriş yaparsınız. Bu bedel asıl kredi kartınızın limitinden düşülür ancak sanal kartınız ile alışveriş yaptığınız için internet dolandırıcıları gerçek kredi kartı numaranıza ve bilgilerinize ulaşamaz. Bu sayede de hem kredi kartı dolandırıcılarına karşı korunmuş olursunuz hem de beğendiğiniz ürünleri satın alma özgürlüğü kazanmış olursunuz.