Sanal Kart Limit Belirleme

Borsa Ne İşe Yarar?

Sanal kart, bankalar tarafından müşterilere sunulan ve fiziksel olmayan kartlardır. Sanal kartların kullanımı fiziksel kredi kartlarına göre çok daha kolaydır. Sanal kart limit belirleme işlemini nasıl yapacağınızı öğrenmek için yazımızı okuyun.

Sanal kredi kartları son zamanlarda bankalar tarafından müşterilere sunulan kredi kartı türüdür. Sanal kredi kartlarının kullanımı oldukça kolaydır. Üstelik bu kredi kartları, fiziksel kredi kartlarına göre çok daha güvenlidir. Yani dolandırıcıların kredi kartı bilgilerinizi çalması oldukça zordur.

Dolandırıcılar sanal kredi kartınıza ait bilgileri çalsa bile kredi kartınızdan harcama yapamazlar. Bunun nedeni sanal kartın limitinin aslında fiziksel kredi kartınıza ait olmasıdır. Yazımızın devamında bunun tam olarak ne anlama geldiğini açıklayacağız ve sanal kartınızın limitini nasıl belirleyeceğinizi anlatacağız.

Sanal Kartların Avantajları Nelerdir?

Sanal kartlar yukarıda da değindiğimiz gibi bankalar tarafından müşterilere sunulan kredi kartı türüdür. Aslına bakarsanız sanal kredi kartları artan dolandırıcılıklara karşı bankaların müşterilerine sunduğu bir çözüm yoludur. Böylece kredi kartı bilgilerinin dolandırıcılar tarafından çalınması oldukça zor bir hâle gelmektedir. Sanal kredi kartlarını oluşturmak son derece akıllıca bir çözüm olmakla birlikte sadece çevrimiçi alışverişlerde ve telefon ile yapılan ödemelerde kullanılabilmektedir.

Sanal kredi kartları size fiziksel olarak basılıp kurye ile gönderilmezler. Bu kredi kartının sadece bir kart numarası vardır. Bu yüzden bankanızdan sanal kart talebinde bulunduğunuzda talebinize hızlı bir şekilde cevap verilir ve kartınız çok kısa sürede oluşturulur.

Sanal Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sanal kredi kartı talebinde bulunmak için mobil cihazınızdan bankanızın uygulamasına giriş yaparak ilgili kategoriden sanal kart başvurusu yapabilirsiniz. Sanal kart başvurusunu internet bankacılığını ve şubesini kullanarak da yapabilirsiniz. Bunu yaptığınızda size kredi kartı numaranız gönderilecektir. Bu kart numarası, sanal kartınızı kullanabilmeniz için gereklidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Yasal Takip Nedir, Yasal Takip Süreci Nasıl İşler?

Çevrimiçi alışveriş yaptığınızda yani internet üzerinden ya da cep telefonu araması ile yaptığınız ödemelerde bu kart numarasını kullanırsınız.

Sanal kartınızın limitini nasıl belirlersiniz? Alışveriş yapacağınız zaman kredi kartınızdaki limiti sanal kartınıza yüklersiniz ve alışverişinizi tamamladıktan sonra kalan limiti yine fiziksel kredi kartınıza aktarırsınız. Yani sanal kartınızın limitini aslında siz belirlersiniz.

Sanal Kart Limiti Nasıl Belirlenir?

Fiziksel kredi kartınızdan ne kadar limit aktarırsanız sanal kartınızın limiti o olur. Böylece dolandırıcılar düşük bir ihtimalle, sanal kartınızın bilgilerini elde etseler de kartınızda harcama yapamazlar. Çünkü kartınızda aslında limit yoktur.

Sanal kart, kullanmaya alıştığınız zaman son derece güvenli bir kart türüdür. Yine de dışarı çıktığınız zaman mağazalarda, marketlerde yani herhangi bir iş yerinde fiziksel kredi kartınızı kullanmaya devam edersiniz. Ancak 3D güvenlik sistemlerinin kullanılmadığı e-ticaret sitelerinde ve yurtdışından yaptığınız alışverişlerde sanal kartınızı kullandığınızda üst düzeyde güvenlik önlemi alabilirsiniz.

Yurtdışındaki alışveriş sitelerinin çoğunda 3D güvenlik sistemi kullanılmamaktadır. Bu yüzden kredi kartı bilgilerinizin çalınması çok kolay hâle gelmektedir. Dolandırıcılar kart bilgilerinizi kopyalayarak alışveriş yaptıkları zaman yine de bankanızdan size mesaj gönderilecektir. Şüpheli bir işlem olduğunda bankanızı arayarak kartınızı hemen alışverişe kapattırmanız gerekmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.