Salma tavukçuluk yapmak isteyen yetiştiricilere devletin yanı sıra bankalar ve kooperatifler de destek vermektedirler. Salma tavukçuluk ile ilgileniyorsanız kredi almak için nasıl başvuru yapacağınızı ve kredi alma koşullarını öğrenmek için yazımızı okuyun.

Salma tavukçuluk yapmak zamanlarda pek çok kişi tarafından tercih edilen bir eylemdir. Çünkü artık hemen hemen her yiyecek ve içeceğin doğalı istenmekte ve aranmaktadır. Bu yüzden yumurtaların da serbest gezen tavuklardan yani salma tavuklardan olması istenmektedir. Her geçen gün daha fazla sayıda insan serbest gezen tavukları ve bu tavukların yumurtalarını aramaktadırlar.

Bu yüzden salma tavuk yetiştiriciliği yapmak isteyen yetiştiricilerin bu eylemleri hem devlet tarafından hem de bankalar ve özel kooperatifler tarafından desteklenmektedir. Salma tavukçulukla ilgileniyorsanız yazımızı okuyarak salma tavukçuluk konusunda hangi koşulları sağlamanız gerektiğini ve kredi almak için nereye başvuru yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Salma tavukçuluk yapmak için öncelikle kümes inşa edilmesi gerekmektedir. Kümes inşası için devlet desteği almanız mümkündür. Ancak devlet destek vermek için belirli koşulların sağlanmasını istemektedir. Bu koşulların ilki 6 tavuk için 1 metrekare alandan oluşan bir kümes oluşturmanız gerektiğidir. Yani 100 tavuk yetiştirecekseniz ortalama 66 metrekare bir kümesiniz olmalıdır. Kümesleriniz güneye bakmalı, iyi bir ısıtma tesisatına sahip olmalı ve kümese yeterince ışık girmesini sağlayan bir pencere bulundurmalıdır.

Salma tavukçuluk desteği veren kurumlardan biri KOSGEB’dir. KOSGEB kanatlı hayvan yetiştiriciliği yapmak isteyen girişimcilere hem 50 bin TL hibe kredi yani geri ödemesiz kredi hem de 100 bin TL faizsiz destek kredisi yani geri ödemeli kredi vermektedir. KOSGEB’den salma tavukçuluk desteği almak kolay değildir. Bunun için öncelikle uygulamalı girişimcilik eğitimlerine katılmanız, girişimcilik sertifikası almanız, kümesinizi kurarak tavuklarınızı almanız ve iş planı hazırlayarak KOSGEB’e hibe kredisi almak amacıyla başvurmanız gerekmektedir. Yani KOSGEB desteğini alma koşulu önce sizin masraf yapmanız ve sonra hibe kredisi almanızdır.

Salma tavukçuluk yapmak isteyen yetiştiricilere Ziraat Bankası da destek vermektedir. Hem kümenizi inşa etmeniz hem de gübre almanız için Ziraat Bankasından kredi desteği alabilirsiniz. Ayrıca bu kredi sayesinde elektrik hattı döşeyebilir, güneş enerjisi masraflarını karşılayabilir, kümes tadilatınızı yapabilir, tavuklarınızı alabilir ve hatta organik yumurta entegre tesis bile kurabilirsiniz.

Salma tavukçuluk yapmak istiyorsanız destek kredisi alabileceğiniz diğer kurum Tarım Bakanlığıdır. Tarım Bakanlığı, Kırsal Kalkınmaya Destek Projeleri kapsamında Türkiye’nin tüm illerinde salma tavukçuluk yapmak isteyen kişileri desteklemektedir. Bunun için proje kapsamında 300 bin liraya kadar kredi verilebilmektedir.

Bu destek kredisini alma koşulu Çiftçi Kayıt Belgesine sahip olmaktır. Diğer koşullar 16 – 65 yaş arasında olmak, en az 3 yıldır hayvancılık yaptığınıza dair belgeye sahip olmaktır. Eğer bu süre içinde hayvancılık yapmadıysanız tarım eğitim yüksekokulu ya da veterinerlik yüksekokulu diplomanız geçerli olacaktır. Bu alanda yaptığınız yüksek lisans ve doktora belgeniz de kabul edilmektedir.