Vadesi bir yıldan az olan kısa vadeli düzenlenen, ticari müşterilere yönelik tasarlanan ve anlık gelişen nakit ihtiyaçlarına karşın bankalardaki limitler kapsamında kullandırılan bir kredi ürünüdür. Rotatif krediyi diğerlerinden ayıran en önemli özellik ise herhangi bir anapara ödemesinin vadesinin olmamasıdır. Ancak bir yıldan uzun bir vade değildir. Finans kuruluşları ise bu kredileri masraflı buldukları için faiz oranlarını diğer kredilerden daha yüksek tutmaktadır. Faizi de günlük olarak hesaplanır.

Kullanım Şartları Nelerdir?
Şirketler ve ticari müşteriler tarafından kullanılan rotatif krediler, vadesi ve ödeme planı belli olmayan bir kredi türüdür. Sadece faiz oranları bellidir. Ancak güncel faiz oranları değiştikçe o rotatif kredilerin de faiz oranları otomatik olarak güncellenmektedir.

Rotatif kredilerin en uzun vadesi 12 aydır. Bir yılda 4 kez faiz ödemesi yapılmaktadır. Ayrıca dönem içerisinde istediğiniz gibi kullanım yapabilir veya kapatma gerçekleştirebilirsiniz.

Bankalarda bu tür krediler kullandırılırken limitlere bakılmaktadır. Bu kapsamda rotatif kredi kullanıldığı takdirde şartların yerine getirilmesi gereklidir. İlk olarak faiz ve anaparanın zamanında ödenmesidir.

Kredi Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Rotatif kredilerde faiz ödemelerinin zamanında yapılması en önemli şarttır. Dönem sonlarında ödenmesi gereken faiz ödemeleri de faiz oranlarındaki değişikliğe göre hesaplanmaktadır. Faizlerin ödeme planı ise bankalarca size tanımlanan ve mutabık olduğunuz bir çerçevede yapılması gereklidir. Tüm ödemelerinizi kesinlikle geciktirmeden yapmalısınız.

Rotatif krediler tamamen Türk Lirası bazında sunulmaktadır. Faizleri dönemlik ödemelerle alınmaktadır. Anapara ödemesi ise 1 yıllık bir zaman zarfı içerisinde istenilen şekilde kapatılmaktadır. Şirketlerin veya ticari müşterilerin ani şekilde doğan nakit ihtiyaçları için hemen ve kolaylıkla kullanabileceği ayrıca ödeme planının da esnek olduğu bir kredi türüdür. Bu nedenle nakit likitidesi olan şirketler için bir fırsattır. Krediyi kullanarak nakit gereksinimlerini gidermektedirler