Rotatif kredinin tanımı şu şekilde yapılabilir: Vadesi bir yıldan az, kısa vadeli, ticari müşterilere uygulanan ve anlık ihtiyaçlara anında yanıt veren kredi türüne rotatif kredi denir. Bu kredi, ay dönümünü veya hesap kesim tarihi gibi ayrıntıları önemsemez. Bu kapsamda rotatif kredilerin faizleri diğer kredilerden oldukça yüksektir. Tercih edilen bir anapara ödeme tarihi bulunmadığından,  faizi günlük olarak işler.

Konut kredisi faiz oranları hakkında bilgi için tıklayınız.

Rotatif Kredilerin Özellikleri

Rotatif kredilere ait özellikler, kullanılan bu kredilerin anapara ödemelerinde herhangi bir zaman kısıtı bulunmaması şeklindedir. Zaman kısıtı olmadığından, dönemlik faiz ödemeleri ile banka, sadece ana para üzerinden alınacak tutarı tahsil eder. Alınıp ödenmemesi halinde banka hesaplarına bloke konması gibi yaptırımlarda bulunulabilmektedir. Dönem dönem kullanılan miktarın faizi ödenirken, 3 aydan  fazla sadece faiz ödemesi yapıldığında kredi kullanım hakkınız elinizden alınır ve ana paranın tahsili talep edilir. Bu nedenle rotatif kredi kullanımında banka hesaplarında bulunan para, kullanılan miktar kadar haczedilebilir. Günlük işleyen faiz, kredinin ana parasının talep edildiği 3 ay boyunca ana para üzerinden işlemeye devam eder.  Bu nedenle alınan miktarın en kısa zamanda ödenmesi, daha az faiz miktarı ödemenize yardımcı olacaktır.

Rotatif Kredinin Kullanımı

Rotatif kredi kullanılması, şirketlere ait olan bir haktır. Şirket yetkililerinden birinin bankaya gitmesi ve teminat vermesi ile kullanılabilecek kredi, kullandırım talimatı yazılması ve bankaya verilmesi şeklide kullanıma açılır. Vadesi ve ödeme planı belli olmayan bu kredi, belirlenmiş  günlük faiz oranlarına tabi tutulur. Faiz oranlarının güncellendiği dönemlerde, yeni oranlar aynı gün itibariyle kullanılmaya başlanır. Anapara ödemesi için belirli bir zaman olmasa da, sadece faiz ödemeleri için sabit bir zaman bulunmaktadır.

Rotatif kredilerin ödeme vadeleri 12 ay olarak sınırlandırılmıştır. Bu süreç içerisinde sadece faizin ödeneceği 3 ayda bir, yılda 4 defa gelen dönemler olacaktır. bu faiz ödeme dönemleri mart, haziran, eylül, aralıktır. Bu aylarda ödenen faiz tutarı, en son yapılan ödemeden itibaren hesaplanır. Bunun dışında yapılan ödemelerde de herhangi bir ceza ile karşılaşılmaz. Dönem içerisinde müşterinin hesaba para yükleme, hesabı kapatma ya da bakiye düşürme hakları bulunmaktadır.

Rotatif Kredilerde Limit

Rotatif kredilerde bakiye, şirketin mali raporları çerçevesinde belirlenir. Sadece şirketlere verilen bir anlık kredi türü olmasından dolayı, bakılan kriter şirketin mali raporlarıdır. Mali raporlar, şirketlerin gelir gider tablosunu, gücünü ve büyümesini şekillendirir. Bu nedenle bireysel kredilerde bulunan kredi notu kavramını karşılamaktadır.

Rotatif kredilerin ilk limitleri şirketin mali raporlarına göre karşılanırken, ileri dönemlerde limit değişiklikleri faiz ödeme zamanlarında yapılan ödemelere, zamanında ana para ödemesi yapılıp yapılmadığına ve ara ödemelere bakılarak yapılır. Bu kapsamda yapılan ödemeler, banka gözünde şirketin limit artırım bakiyesini belirler. Şirketin limit artırımı konusunda talebi olması halinde, o döneme kadar yapılmış tüm ödeme ve harcamalar gözden geçirilir.

Yapı Kredi Bankasının SMS kredi başvuru detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Rotatif Kredinin Avantajları

Rotatif kredinin faydaları, şu şekilde sıralanabilir:

 • Geri ödemede rahatlık: Alınan miktarın geri ödenmesinde rahatlık sağlanması, 3 ayda bir yapılan faiz ödemeleri nedeniyle şirkette meydana gelebilecek ani sıkışmalarda kolaylık sağlanır. Ana para ödemesinde sağlanan 12 aylık vade imkanı sayesinde kişilerin zorlanarak ödeme yapmasına gerek kalmamaktadır.
 • Nakit Yönetimi: Rotatif kredi, nakit olarak verilmektedir. Bu nedenle kullanım alanları daha geniştir. Şirket ödemelerinde ve nakit gerektiren tüm durumlarda bu kredi türü kullanılabilmektedir.
 • Kullanım Kolaylığı:Uzun dosya işleri ile ilgilenmeden, şirketten bir görevlinin kullanmak istediğiniz bankayı ziyaret etmesi yeterlidir. Yapılacak ziyarette şirket adına mutabakat imzalanacak, bu sayede limit ve kullanım koşulları konusunda anlaşılmış olunacaktır. Bunun yanında kişilerin şirket mali raporlarını yanlarında getirmeleri, daha hızlı işlem yapılmasına imkan tanıyacaktır. Hızlı onay sayesinde aynı gün içerisinde rotatif kredi kullanıma açılır.
 • Kullanım çeşitliliği: Nakit olması ve limitin belirlenmesinde rahat davranılması, kullanım çeşitliliğini de beraberinde getirmiştir. İster karta yüklenen bakiye üzerinden, ister nakit çekim yoluyla, ister başka karta tanımlama yoluyla bu kredi türü kullanılabilmektedir.

 Rotatif Kredi Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Rotatif kredide dikkat edilecekler şu şekilde sıralanabilir:

 • Faiz ödemelerine dikkat edilmelidir. Faiz ödemeleri, gerekirse başka bir şirket kartından verilecek otomatik ödeme talimatı ile yapılmalıdır. Bunun yanında yasal faiz oranları sıklıkla değişmektedir. Bu nedenle gerekli alanlarda faiz oranları sık sık kontrol edilmelidir. Faiz oranının değişmesi halinde, yeni oran aynı gün işlemeye başlayacağından, ona göre ödeme yapılmasına dikkat edilmelidir.
 • Bankalarla mutabık kalınmalıdır. Ödemeler konusunda anlaşmazlık halinde yapılacak ödemelerde sorunlar çıkabilir. Bu mutabakat kapsamında bankaların rotatif kredi faizi ödemelerinin zamanında yapılması önem taşımaktadır.

Bankaların Rotatif Kredi Kampanyaları

Rotatif kredi kampanyası yapan bankalar şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Akbank– İşlek Kredi Kampanyası
 • Vakıfbank– Kolay Rotatif Kredi Kampanyası
 • Garanti BBVA- Rotatif Kredi Kampanası
 • Denizbank- Rotatif ve Spot Kredi Kampanyası
 • ING Bank- Rotatif Kredi