Riskli Müşteri Miyim?

Borsa Ne İşe Yarar?

Riskli müşteri olup olmadığınızı kredi notunuza bakarak öğrenmeniz mümkündür. Riskli müşteri iseniz ne kadar riskli olduğunuzu da risk kategorilerine bakarak öğrenebilirsiniz. 

Bankadan en az bir kredili ürün alan herkesin bir kredi notu vardır. Bu kredi notuna göre müşterilerin risk taşıyıp taşımadıkları ya da risk taşıyorlarsa ne kadar risk taşıdıkları anlaşılabilmektedir. Buna göre kredi notu, bankaların müşterilerin başvurularını değerlendirebilmelerini sağlayan çok önemli bir unsurdur.

Kredi Notuna Göre Risk Nasıl Belirlenir?

Bankadan kredi talep ettiğinizde banka sizin güvenilir bir müşteri olup olmadığınızı görmek ve buna göre başvurunuzu değerlendirmek ister. Banka sizin kredi başvurunuzu kredi notunuza ve risk raporunuza bakarak değerlendirir. Buna göre sizin kredi talebinizi onaylar ya da reddeder. Bu nedenle kredi notu çok önemlidir. Kredi notunuz sizin riskli bir müşteri olup olmadığınızı ve riskli bri müşteri iseniz ne kadar risk taşıdığınızı gösterir.

Kredi notunuzu bilirseniz taşıdığınız risk oranını da bilirsiniz. Çünkü kredi notları seviyelerine göre risk kategorileri belirlenmiştir. Bu kategorilere göre kredi notunuzu karşılaştırarak taşıdığınız riskin miktarını öğrenebilirsiniz. Kredi notunuzu öğrenebileceğiniz ve girdiğiniz kategorinin rengini görebileceğiniz platformlar vardır. Bunları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kredi Notunuzu ve Risk Kategorinizi Öğrenin

Kredi notunuzu öğrenebileceğiniz en güvenilir platform Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından oluşturulan Findeks platformudur. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) Türkiye’de bulunan vatandaşların tümünün kredi notunu saklayan kurumdur. Bu kurum Türkiye’nin önde gelen dokuz bankasının öncülüğünde kurulmuştur. Findeks de KKB tarafından vatandaşların kendi kredi notlarını sorgulamaları için kurulmuştur.

Findeks platformu kredi notu sorgulama odaklı bir platfrom olsa da burada sadece kredi notunuzu değil risk raporunuzu, notlu risk raporunuzu ve benzeri raporları da alabilirsiniz. Ayrıca üyelik paketlerine üye olarak pek çok hizmeti düşük fiyatlarla alabilirsiniz.

Kredi Notuna Göre Risk Durumu

Kredi notunuzu Findeks platformundan sorgulayıp öğrendikten sonra Findeks size bir rapor verir. Bu raporda kredi notunuzun Türkiye ortalamasına göre durumu ve hangi risk kategorisinde yer aldığı görülür. Risk kategorileri 0 kredi notundan 799 kredi notuna kadar kırmızı renk ile başlar turucu, sarı, açık yeşil ve koyu yeşil şeklinde devam eder. Buna göre kredi notları ve risk kategorileri şu şekilde sıralanır.

  • Kredi notu 0 ila 799 arasında: Çok riskli kategoride yer alan kırmızı renk.
  • Kredi notu 800 ila 1299 arasında: Orta riskli kategoride yer alan turuncu renk.
  • Kredi notu 1300 ila 1499 arasında: Az riskli kategoride yer alan sarı renk.
  • Kredi notu 1500 ila 1699 arasında: İyi kategoride yer alan açık yeşil renk.
  • Kredi notu 1700 ila 1900 arasında: Çok iyi kategoride yer alan koyu yeşil renk.

Kredi notunuzu öğrendikten sonra bu kredi notu risk kategorilerine göre hangi risk kategorisinde yer aldığınızı öğrenmeniz mümkündür.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.