Risk raporu bankaların çok önem verdiği bir rapordur. Bu rapor müşterilerin son beş yıla ait tüm bankacılık işlemlerini ortaya çıkarmaktadır. Findeks platformu üzerinden ücretli olarak alabileceğiniz risk raporunu bankaların internet şubelerinden ya da mobil bankacılık uygulamalarından da alabilirsiniz. Risk raporunu Findeks platformuna bilgisayar aracılığıyla ulaşamadığınız durumlarda Findeks mobil uygulaması üzerinden de ulaşmanız ve almanız mümkündür.

Risk Raporunuz Bankaya Ayrıntılı Bilgi Verir

Bankalar kredili ürün ya da hizmetlere yani bireysel kredi, konut kredisi, taşıt kredisi, kredi kartı ya da kredi kartı limiti yükseltme ve kredili mevduat hesabı başvurusu yapan müşterilerinin hem kredi notlarını hem de risk raporlarını değerlendirirler.

Kredi notu müşterinin son beş yıl içinde yaptığı işlemlerin ayrıntılı bilgisini vermez. Bunu risk raporu verir. Risk raporu, kredi notu kadar önemlidir.

Kredi notu sizin ödeme alışkanlıklarınızı ve borcunuza ne kadar sadık olduğunuzu gösterirken risk raporu benzer bilgileri son beş yıla yayılmış şekilde ve daha ayrıntılı olacak verir. Bu raporda beş yıl içinde aldığınız krediler, kredi kartları, ödediğiniz ya da ödemediğiniz borçlar ve benzeri bilgiler yer alır. Risk raporunuzda kredi notunuz ve bunun yanı sıra kredi notunuzun Türkiye ortalamasıyla karşılaştırması da görülür.

Risk Raporunda Son Beş Yılda Aldığınız Kredili Ürünler Bulunur

Risk raporu sizin riskli bir müşteri olup olmadığınızın anlaşılmasını sağlar. Yani sizin diğer müşterilere göre ne kadar riskli olduğunuza bankaların karar vermesini sağlar. Bankalar bunu yaparken risk raporuna bakarlar. Risk raporunda sizin son beş yıl içinde aldığınız konut kredileri, taşıt kredileri, ihtiyaç kredileri ve bireysel kredilerin yanı sıra açtırdığınız kredili mevduat hesapları, aldığınız kredi kartları da yer alır.

Bunların tümü sizin ne kadar sıklıkla kredi aldığınızı, bunları ödeyip ödemediğinizi ya da gecikmeli ödediyseniz ne kadar gecikmeli ödediğinizi, borcunuza sadık olup olmadığınızı, bankalarla aranızın nasıl olduğunu yani kısacası bankaların aradığı tüm bilgileri verir.

Size ait veriler yani sizin gerçekleştirdiğiniz tüm bankacılık işlemleri sürekli olarak takip edilir ve kaydedilir. Bu kayıtlar Türkiye’de bulunan finans kuruluşları tarafından düzenli olarak Kredi Kayıt Bürosu’na iletilir.

Risk Raporu Finans Dünyasındaki Konumunuzu Gösterir

Risk raporu sadece sizin son beş yıl içindeki bankacılık işlemlerinizi ve faaliyetlerinizi değil finans dünyasındaki konumunuzu da belirler. Bu sayede ne kadar güvenilir biri olduğunuza dair referans olarak risk raporunuzu kullanabilirsiniz.

Risk raporunuzu sizinle çalışan ya da çalışmayı düşünen kişilere gösterebilirsiniz. Risk raporunun kredi notunuzu da içermesi bu raporun sizin en güvenilir referansınız olmasını sağlar.

Risk raporunu bir insana finansal açıdan ne kadar güvenebileceğinizi öğrenmek amacıyla kullanabilirsiniz. Bunun en iyi örneklerinden biri evinizi kiralamak isteyen kişilerden risk raporu istemenizdir. Bu sayede o kişinin ne kadar güvenilir olduğunu anlayabilirsiniz.