Risk Raporu Nedir?

Borsa Ne İşe Yarar?

Risk raporu bankalardan aldığınız kredi, kredi kartı, ek hesap ve benzeri her türlü finansal ürünleri ve hizmetleri kapsayan ayrıca sizin bu ürün ve hizmetler karşılığındaki ödeme alışkanlıklarınızı içeren bir rapordur. 

Risk raporu sizin bankalardan talep ettiğiniz krediye ya da hizmete göre bankaların size vereceği cevabı tayin eder. Risk raporunun ne olduğu hakkında ayrıntılı bilgi almak için yazımızı okuyun.

Risk raporu sizin bankalarla olan ilişkinizi ve ne kadar riskli bir müşteri olduğunuzu yansıtan rapordur. Bankalar sizin risk raporunuza çok önem verirler. Çünkü risk raporu aynı zamanda içerdiği unsurlar dolayısıyla sizin kredi notunuzu da belirlemektedir. Bankalar sizin nasıl bir müşteri olduğunuza ve riskli kategoriye girip girmediğinize risk raporunuza bakmak suretiyle karar vermektedirler.

Risk Raporunda Neler Bulunur?

Risk raporunuzda sizin bankalarla 15 yıllık ilişkinizi gösteren bilgiler bulunur. Risk raporunda kredi notunu oluşturan temel unsurlar da yer alır. Bu raporda sizin 15 yıllık banka hareketleriniz vardır. Bu yüzden bankaların size ait tüm bilgilere ulaşabildiğini unutmamalı ve buna göre hareket etmelisiniz.

Eğer bankalarla olan ilişkiniz pek iyi değilse ve ödeme alışkanlıklarınız düzensizse bu konuda bankaya kendinizi borçlarınızı düzenli ödüyormuş gibi göstermeniz size pek bir avantaj sağlamaz. Çünkü bankalar sizin 10 yıl önce aldığınız ve geri ödemekte zorlandığınız bir krediyi arttık kredi borcunuzu kapatmış olsanız da görebilirler. Üstelik daha önce kara listeye girip çıkmışsanız bunu da görebilirler.

Sizin ödemediğiniz kredi kartı ekstreniz varsa ya da artık kapattığınız ve kullanmadığınız bir hesabınız varsa bunlara da ulaşmaları mümkündür. Yani bankalar sizin geçmişte bankalarla olan ilişkinizi sizden daha iyi bilirler. Bu yüzden kredi talep ettiyseniz bu talebinizle ilgili son kararı yine bankanıza bırakmanız çok doğru bir karar olacaktır. Eğer banka sizin kredi talebinize onay vermediyse bu kararı bankanın size güvenmediğini gösterir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Ücretsiz Kredi Puanı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Risk Raporunun İçerdiği Unsurlar

Risk raporunun aynı zamanda kredi notlarının belirlenmesinde kullanılan unsurları içerdiğini söyledik. Bu unsurlar şunlardır:

  • Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlıkları (Yüzde 30)
  • Mevcut Hesap ve Borç Durumu (Yüzde 25)
  • Yeni Kredi Açılışları (Yüzde 20)
  • Kredi Kullanım Yoğunluğu (Yüzde 15)
  • Diğer unsurlar (Yüzde 10)

Bunların tümü sizin riskli müşteri olup olmadığınıza karar vermek için vardır. Müşteri olarak bankanın verdiği karara itiraz etmemeniz gerektiğini bu unsurlara bakarak anlamanız mümkündür.

Eğer 8 yıl önce kredi alıp da uzun süre ödememişseniz ve kara listeye girmişseniz, ancak 3 yıl önce kara listeden çıkmışsanız, kredi kartı ekstrenizin sadece asgarî tutarını ödeyip kalanını ödemeden bırakıyorsanız, kredi almak için hemen hemen tüm bankaları denemişseniz, kredili mevduat hesabınızın bakiyesi uzun süredir eksili sayılarda geziyorsa ayrıca ipotekli bir varlığınız yani eviniz, arabanız, iş yeriniz, arsanız ya da tarlanız varsa bankanın sizin kredi talebinize onay vermemesinden daha normal bir şey olamaz.

Kendinizi bankanın yerine koymanız ve kendinize dışarıdan bakmanız yeterli olacaktır. Risk raporunuzu Findeks platformundan alabilir ve riskli müşteri kategorisine girip girmediğinize karar verebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.