Risk Raporu Nasıl Alınır?

Risk raporu kredi notu kadar önemlidir. Kredi notunuz nasıl ki kredi alıp alamayacağınızı belirtiyorsa risk raporunuz da size kredi verecek bankanın sizin ne kadar risk aldığınızı görmesi açısından önem arz eder. Risk raporunuzu nasıl alacağınızı öğrenmek istiyorsanız yazımızı okuyun.

Risk raporu şirketlere sizin hakkınızda önemli bilgiler verir. Bu rapor kredi başvurularında kullanılır. Risk raporu size ait çok sayıda önemli bilgi içerir. Bu bilgiler arasında kredi alıp almadığınız kredi aldıysanız bunun geri ödemesi sırasında taksitleri geciktirip geciktirmediğiniz, kredi kartı kullanım ve ödeme alışkanlıklarınız ve borcunuza sadik olup olmadığınızı gösteren daha çok sayıda bilgi vardır.

Risk Raporunda Neler Bulunur?

Risk raporu, bankaların kredi notunuza göre çok daha fazla önemsediği bir rapordur. Çünkü bu raporda kredi notunuzda görünmeyen son 5 yıla ait tüm banka hareketleriniz bulunur. Bu çok uzun süreli bir veridir. O zamana kadar çektiğiniz krediler ve bunun geri ödemelerinde yaşanan düzen ya da aksaklıklar dahil olmak üzere kullandığınız kredi kartları ve ödeme alışkanlıklarınız da bu raporda yer alır.

Bankalar risk raporunuza bağlı olarak size kredi vermek konusunda olumlu ya da olumsuz cevaplar verirler. Çünkü ne kara risk aldığınız bankalar için büyük önem taşımaktadır. Daha önce uzun bir süreyle ödemediğiniz ve çok geciktirdiğiniz bir kredi kartı borcunuz varsa ya da kredi borcunuz varsa, kredi kartınıza ek olarak çıkardığınız ek kartlarınız varsa ve aksattığınız borçlarınız varsa bunlar hep kayıt altına alınır.

Bankalar yaptıkları inceleme ve değerlendirmeleri risk raporunda yer alan bu bilgilerin tümüne bakarak  yaparlar. Sizin ödeme alışkanlığınızın nasıl olduğuna karar verir ve buna göre kredi talebinizi onaylar ya da reddederler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Denizbank EFT İptali Nasıl Yapılır?

Risk Raporu Nasıl Alınır?

Hemen hemen herkes risk raporunun nasıl olduğunu merak eder. Risk raporunuzu kolay bir şekilde almanız mümkündür. Bunun için findeks websitesine girmeniz ve üyelik oluşturmanız gerekmektedir. Ayrıca risk raporunuzu alabilmeniz için 4,72 TL, kredi notlu risk raporu almak için 8,85 TL ödemeniz gerekmektedir.

Findeks platformu 4,72 TL ücret karşılığında size risk raporunuz PDF şeklinde verilir. Bu raporun isterseniz e-posta adresinize gönderilmesini talep edebilirsiniz. Ayrıca bilgisayarınıza PDF şeklinde indirebilirsiniz. Risk raporunuzun olumlu çıkması için ödemelerinizi aksatmamanız ve borçlarınızı kapatmanız çok önemlidir.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.