Risk Raporu Kredi Başvurusunda Önemli Midir?

Kredi başvurusu sırasında risk raporunuz da en az kredi notunuz kadar önem taşır. Risk raporunuz bankanın sizin riskli bir müşteri olup olmadığınızı anlaması açısından önem arz eder. 

Kredi başvurusu sırasında kredi notunuz kadar önemli olan bir unsur da risk raporunuzdur. Kredi notunuz sizin hangi risk kategorisinde yer aldığınızı gösterse de sizin son beş yıl içinde gerçekleştirdiğiniz bankacılık işlemlerini gösteremez. Bu nedenle bankalar risk raporunuza bakarlar. Risk raporunuzda son beş yılda yaptığınız tüm bankacılık işlemleri görünür. Bu işlemlerin arasında risk taşıyan bir işlem olup olmadığını bankalar görebilirler.

Risk Raporu Neden Önemlidir?

Risk raporunun neden önemli olduğunu anlayabilmeniz için basit bir örnek verebiliriz. Tanımadığınız birinin sizden borç istediğini düşünebilirsiniz. Bu kişi paraya ihtiyacı olduğunu ve aldığı borcun taksitlerini her ay size düzenli olarak ödeyeceğini söylesin. Bu kişinin görünürde bir risk taşımadığını farz edin.

Sizden borç isteyen bir insana hemen inanıp da cebinizden çıkarıp para vermeniz mümkün değildir. Borç vermeden önce o insanın güvenilir olup olmadığını öğrenmek ve daha önce aldığı borçları ödeyip ödemediğine bakmak istersiniz. Ayrıca aylık kazancının ne olduğunu ve borcunu ödemesi için bir ayda yeteri kadar para kazanıp kazanmadığını da öğrenmek istersiniz. Bu amaçla kişi hakkında bilgi toplamaya başlarsınız ve bu kişiyi sorgularsınız.

Borç para isteyen kişi hakkında yapacağınız sorgulama bankaların sizden risk raporu istemesi ve bu raporu incelemesi ile hemen hemen aynı şeydir. Bankalar kendilerini verdikleri kredinin geri ödeneceği konusunda garantiye almak isterler. Elbette verdikleri krediyi kullanan müşterinin taksitlerini düzenli ödeyeceği konusunda bir güvence almak isterler. İşte bu güvence risk raporunda gördükleri güvenilir bankacılık işlemleri geçmişi ve yüksek kredi notudur.

Risk Raporunuz Kredi Notunuz Kadar Önemlidir

Bankadan kredi talep ettiğiniz zaman bankalar sizin belgelerinizi, aylık gelir durumunuzu, kredi notunuzu ve risk raporunuzu incelerler. Risk raporunuzda riskli bir işlem olmaması ve kredi notunuzun iyi seviyede olması ayrıca aylık gelir durumunuzun da talep ettiğiniz kredinin taksitleriyle uyumlu olması durumunda bankaların kredi talebinize onay verme olasılıkları çok yüksektir. Ancak risk raporunuzda sizi riskli müşteri konumuna düşürecek bir işlem varsa bankalar kredi talebinizi onaylamaktan vazgeçebilirler. Ayrıca genellikle size bir gerekçe göstermezler.

Bankadan kredi talep etmeden önce yapmanız gereken şeylerden biri notlu risk raporunuzu Findeks platformundan almaktır. Yani bankaya başvuru yapmadan önce risk raporunuzu kendiniz de incelemeli ve kredi notunuzu sorgulayarak öğrenmelisiniz. Bankanın sizden risk raporunuzu istemesi durumunda internet bankacılığı üzerinden ya da mobil bankacılık uygulaması üzerinden de risk raporunuzu alabilirsiniz.

Risk raporunuza göre, sadece şu an gerçekleştirdiğiniz bankacılık işlemleri değil önceki yıllarda gerçekleştirdiğiniz bankacılık işlemleri de çok önemlidir. Bu nedenle bankalarla aranızı her zaman iyi tutmaya çalışmanız bundan iki ya da üç yıl sonra almak istediğiniz kredi konusunda size yararlı olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.