Risk Raporu Almak Şart Mı?

Borsa Ne İşe Yarar?

Risk raporu almak kredi başvurusu sırasında bankaların isteğine göre gerekebilir ya da gerekmeyebilir. Bazı bankalar müşterilerinden risk raporlarını ibraz etmelerini şart koşmaktadır. 

Risk raporu sizin son beş yıl içinde gerçekleştirdiğiniz tüm bankacılık işlemlerini içeren bir rapordur. Sizin son beş yıl içinde kullandığınız ve geri ödediğiniz ya da hâla ödemeye devam ettiğiniz kredileri bu kredilerin tutarlarını, kredi taksit tutarlarını ayrıca sizin aldığınız ve sahip olduğunuz kredi kartlarını göstermektedir. Kredi kartlarınızın limitini, aylık ekstre borcunuzu ödeyip ödemediğinizi ya da bunun ne kadarını ödediğinizi gösterir.

Risk Raporu Nereden Alınır?

Risk raporu Findeks platformundan alınabilmektedir. Tıpkı kredi notunuzu sorguladığınız ve öğrendiğiniz gibi risk raporunuzu da Findeks platformundan alabilirsiniz. Findeks platformundan ayrıca isterseniz notlu risk raporunuzu da almanız mümkündür. Notlu risk raporu, kredi notunuzu içeren risk raporunuzdur. Risk raporunuzu her banka istemez. Ancak bazı bankalar kredi başvurusu sırasında sizden bu raporu ibraz etmenizi isteyebilirler.

Risk raporu almak istediğinizde Findeks sizden ücret ödemenizi isteyecektir. Findeks platformuna üye değilseniz bu raporu alabilmeniz için platforma üye olmanız da gerekecektir. Risk raporunuz için gereken ücreti isterseniz kredi kartınızdan, banka hesap kartınızdan ya da Findeks hesap bakiyenizden ödeyebilirsiniz. Ancak en iyi yöntem Findeks üyelik paketi almanız ve gerekli tutarın buradan düşmesini sağlamanızdır. Findeks üyelik paketi aldığınızda daha çok hizmete daha az ücret ödersiniz.

Bankalar Neden Risk Raporu İsterler?

Bankalar risk raporlarını müşteri hakkında daha çok bilgi edinmek ve müşterinin risk taşıyıp taşımadığını öğrenmek ve ayrıca risk taşıyorsa ne taşıdığı riskin ne kadar olduğunu bilmek için isterler. Bankalar riskli müşterilere kredi vermekten kaçınırlar. Çünkü bankalar müşterinin borcunu düzenli olarak ödeyeceğinden de emin olmak isterler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   En Avantajlı Kredi Kartı Hangisi?

Bankaların sizden risk raporunuzu istemeleri ve sizin başvurunuzu bu raporları inceleyerek değelendirmek istemeleri aslında sizden borç isteyen birini sorgulamanıza benzer. Yani siz, sizden borç isteyen tanımadığınız birine hemen çıkarıp da paranızı vermezsiniz. Önce o kişinin kim olduğunu öğrenmek istersiniz. En önemlisi ve paranızı aldıktan sonra kaçmayacağından emin olmak istersiniz. Bunlardan emin olmak için de o kişiyi herkese sorarsınız.

Bankaların sizin risk raporunuza bakmak istemesini işte yukarıda anlattığımız şekilde bir kişiyi herkese sormanıza benzetebiliriz. Yani komşularınıza, mahallede tanıdıklarınıza bu kişiyi sorarak kişinin güvenilir olup olmadığı hakkında bilgi almak istersiniz. Hatta geçmişte de başkalarından borç isteyip istemediğini sorarsınız ve aldığı borçları ödeyip ödemediğini, ödediyse düzenli ödeyip ödemediğini öğrenmek istersiniz. Bankalar da işte bunun aynısını yapmaktadır.

Bankalar geçmişte sizin aldığınız kredi borçlarını ödeyip ödemediğinizi öğrenmek, taksitleri zamanında ödeyip ödemediğinizi öğrenmek isterler. Bunun için de sizin son beş yılda gerçekleştirdiğiniz bankacılık işlemlerini içeren risk raporuna bakarlar. Bankanın sizden bunu istemesini beklemeden siz de Findeks platformuna girerek kendi risk raporunuzu inceleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.