Repo yani tam adıyla repurchase agreement, geri satın alma sözleşmesidir. Repo Nedir başlıklı yazımızda hakkında daha ayrıntılı bilgi edinebileceğiniz bu yatırım şekli yatırımcılar tarafından çok tercih edilmektedir. Repo, yatırımcı tarafından bir menkul kıymetin banka aracılığıyla satın alınıp belirlenen tarihte bankaya geri satılması ve repo süresi boyunca elde edilen getirinin anapara ile birlikte geri alınmasıdır.

Geri satın alma sözleşmesinde menkul kıymetin banka tarafından yatırımcıya satıldığı tarih, menkul kıymetin yatırımcıda kalacağı süre ve bankanın sözü edilen menkul kıymeti yatırımcıdan geri satın alacağı tarih belirtilir. Yapılan sözleşme ile banka, menkul kıymet için sizden aldığı anaparayı repo vadesi sonunda elde edilen getiriyle birlikte size geri ödeyeceğini taahhüt ederken siz de bankaya menkul kıymeti geri satacağınızı taahhüt etmiş olursunuz.

Yatırımcı repo işlemi yaptığı zaman alım ve satım fiyatı arasında doğacak farktan kâr elde eder. Repo işlemi yapılan menkul kıymetler genellikle hazine bonolarıdır. Bunun yanı sıra devlet tahvilleri ve banka bonolarıyla da işlem yapılabilir. Yatırımcılar tarafından ayrıca Toplu Konut İdaresi tarafından ihraç edilen borçlanma senetleri de ilgi görmektedir. Eğer birikiminizi hiç risk almadan en güvenilir şekilde değerlendirmek isterseniz bankalar size iç borçlanma senetleri gibi menkul değerlerle repo işlemi yapmanızı önerirler.

Birikimlerini repo işlemleriyle değerlendirmek isteyen yatırımcılar daha çok yüksek faizlerle kazanç sağlamayı hedeflemektedirler. Repo genellikle zarar etme olasılığının çok düşük olması nedeniyle seçilmektedir. Aslına bakarsanız enflasyonun yüksek olduğu dönemlerde faizlerin de yükselmesi dolayısıyla yatırımcılar hemen repo işlemi yapmak üzere bankalarla görüşmeye başlamaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken hususlar bankaların sunduğu koşulları dikkatlice araştırmak ve amaca en uygun menkul kıymetleri seçmektir.

Repo Faiz Oranları

Repo faiz oranları Merkez Bankası tarafından haftalık olarak belirlenir. Bu oranlar bankalar tarafından taban repo faiz oranı olarak kullanılmaktadır. Piyasa koşullarının bu oranlar üstünde etkisi olsa da repo ve diğer mevduat araçları üzerinde etkili olan karar Merkez Bankasının kararıdır. Merkez Bankası haftalık repo faiz oranlarını, aylık olarak gecelik faiz oranlarını ayrıca geç likidite oranlarını belirler.

En güncel repo oranları için bankanın internet sitesinde ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Bankalar, yatırımcıların şubeler aracılığıyla gerçekleştirmek istediği repo işlemlerini gün içinde belirledikleri saatler arasında almaktadırlar. Örneğin, Ziraat Bankası, repo işlemlerini internet, telefon bankacılığı ve ATM yani alternatif dağıtım kanalları aracılığıyla yapmak istediğini takdirde işlemlerinizi 09:00-15:30 ve 18:30-08:30 saatleri arasında almaktadır. Şubeler aracılığıyla yapmak isterseniz 09:30-16:00 saatleri arasında işlem yapabileceğinizi belirtmektedir. Ayrıca Ziraat Bankası, şubeler aracılığıyla repo işlemi yapmak istediğinizde en az tutarı 1.000 TL, alternatif dağıtım kanallarını seçerseniz en az tutarı 250 TL olarak belirlemektedir.

Akbank’ın repo işlemleri için belirlediği koşullar şöyledir. Akbank’ta repo işlemi yapmak için repo hesabınız olmalıdır. Bu durumda repo işlemleri için gerçek ve tüzel kişileri kapsayan en az tutar 100.000 TL’dir. Yani 100.000 TL ve üzeri tutarlarda işlem yapılabilmektedir. Ayrıca tüm şubelerden 10:30-14:30 saatleri arasında repo işlemi gerçekleştirmeniz mümkündür. İşlemler gün içi faiz tutarları göz önüne alınarak yapılmaktadır. 14:30-16:00 ve 17:00-18:00 saatleri arasında yaptığınız işlemlerde Özgür Bankacılık faiz oranları geçerli olmaktadır.

Repo Nedir ve Nasıl Yapılır

Repo Nedir ve Nasıl Yapılır

Garanti Bankasının, birikimini repo işlemiyle değerlendirmek isteyen yatırımcılar için belirlediği koşullara göre bir günden başlayan vadelerle repo yapabilir, yatırımınızı her gün değerlendirebilirsiniz. Repo vadenizi siz belirleyebilirsiniz. Repo işleminizi için Garanti İnternet Yatırımlar menüsü Repo adımından takip edebilirsiniz. Garanti Bankası aracılığıyla repo yapmak için vadesiz hesabınızın olması yeterli bir koşuldur. Alt limit 250 TL olarak belirlenmiştir. Bu limit Garanti İnternet, Garanti Paramatikler ve Alo Garanti için de geçerlidir. Repo işlem isteğinizi şubelerden 10:00-14:00 saatleri arasında gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Ayrıca bankanın belirlediği alt limitin günün koşullarına göre banka tarafından değiştirildiğini de not edelim.

Repo Getirisi Nasıl Hesaplanır?

Repo işleminizi gerçekleştirmeden önce yatırım işleminin size getirisinin ne kadar olacağını hesaplayabilirsiniz. Bunun için anaparayı, faiz oranını ve repo vadesini bilmeniz yeterlidir. Repo getirisi, anapara tutarının 100’e bölünerek bu sayının basit faizin 365’e bölünmesiyle çıkan sayı ve vade ile çarpılması sonucunda ortaya çıkar. Yani şöyle bir formül söz konusudur:

Repo getirisi = (Anapara / 100) * (Basit faiz / 365) * Vade

Repo getirisinin nasıl hesaplandığına yönelik bu formülü de kullanarak bir örnek verelim:

Örnek: Diyelim ki 150.000 TL’lik birikiminiz var ve bunu bir menkul kıymeti satın alıp repo yaparak değerlendirmek istediniz. Repo vadesini de 20 gün şeklinde belirlediniz. Repo faiz oranının %7 olduğunu varsayarak repo getirisini hesaplayalım.

Repo getirisi = (150.000/100) X (7/365) X 20 = 575,34 TL

Yatırdığınız tutar ne kadar yüksek olursa o kadar repo getirisi elde edersiniz. Anaparanın az olduğu repo işlemlerinde kazancınız da az olacaktır. Yatırımcıların, enflasyonun ve dolayısıyla faiz oranlarının yüksek olduğu dönemlerde repo işlemlerine yönelmesinin sebebi budur.