Repo bankacılık tarafından kullanılan önemli terimlerden birisi olduğu gibi yapısı itibariyle kısa vadeli getiri sağlamaktadır. Kısa vadeli bir getiri sağlamayı amaçladığı için yatırımcılar tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Sadece yatırımcılar açısından değil bankalar tarafından da önemli bir vadeli fon toplama aracı olarak kabul edilmektedir. Repo sözcüğünün İngilizceden dilimize girdiği varsayılırken bu anlamda Türkçe karşılık olarak geri alım satım sözleşmesi ve yeniden alım satım sözleşmesi gibi terimler kullanılmasına karşın bankalar ve vatandaşlar arasında en çok repo isminin kullanılması oldukça dikkat çekiyor.

Repo terimini biraz daha açacak olursak bankaların yatırımcılara daha öncesinden sabit gelirli olduğu belirlenmiş olan bir menkul kıymetleri satması ancak bu satma işleminin ardından satma işleminin gerçekleşmesinden önce iki taraf arasında önceden belirlenmiş olan şartlar içerisinde geri alma taahhüdünde bulunması işlemi olarak isimlendirilebilir.

Diğer taraf için düşünüldüğü zaman yatırımcının satın almış olduğu menkul kıymetleri geri satmayı düşünmesi ve gerçekleştirmesi sonucunda ters repo yaptığı ifade edilebilir. Bankalar ile yatırımcılar arasında yapılan düzenlemeler sonucunda repo vadeleri istekler doğrultusunda düzenlenebildiği için herhangi bir sıkıntı yaşanmamaktadır. Repo işlemleri doğrultusunda menkul kıymetlerin vadesi ister 3 ay oldun ister daha uzun bir süre olarak belirlensin, yatırımcı 3 4 günlük bir işlem yapmak istediği takdirde sadece işlem yaptığı gün sayısı kadar faiz durumundan yararlanabilecektir.

Repo Nedir? Ne İşe Yarar ?

Repo Nedir? Ne İşe Yarar ?

Repo Nasıl Yapılır?

Yatırımcıların öncelikli olarak uzun mu yoksa kısa vadeli mi bir yatırım yapmak istediklerini iyice düşünüp sonrasında ona göre karar vermeleri gerekmektedir. Bu doğrultuda kısa vadeli bir yatırım yapmak ve buna göre kısa vadeli faiz geliri elde etmek isteyen yatırımcıların en doğru işlem olan repoyu seçmeleri oldukça önemlidir. Repo mevduat ile karşılaştırıldığı zaman daha esnek bir yapıya sahiptir.

Yatırımlar açısından düşünüldüğü zaman yatırımların bir bankaya ya da aracı bir kurumun uygulaması sırasında daha kolay ve etkili hizmetler sunmasıyla bilinmektedir. Menkul kıymetler genel olarak müşteriye teslim edilmek yerine Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası bloke hesapları içerisinde ya da İMKB Takas ve Saklama şirketi içerisinde depo edilmektedir.

Repo yapımı sırasında Hazine bonosu yada devlet tahvilinin teslimi yerine farklı bir çalışma yapılarak belirlenmiş olan tutarın yatırımcının kendisine nakit olarak ödenmesi sağlanır. Repo işleminin yapıldığı sırada herhangi bir hata yapılmaması için vade sonunda fiyat hesaplaması için iki farklı yöntemin kullanıldığı bilinir.

Bunlardan birisi günlük olarak satış fiyatı üzerine repo vadesine kadar faiz eklenmesi olarak ifade edilebilir. En çok kullanılan hesaplama yöntemlerinden birisi olarak ifade edilmektedir. İkinci yöntem ise günün koşulları dikkate alınarak hesaplanmaktadır. Bu anlamda repo vadesi içerisinde hazine bonosunun fiyat tahminleri yapılarak farklı bir hesaplama yöntemi kullanılmaktadır.