Yatırım yapmak isteyen hemen hemen herkes kısa sürede yaptığı bu yatırımdan büyük oranda paralar kazanmak ister. Ancak yatırım yapmak sanılanın aksine çok kolay bir şey değildir. Doğru zamanda doğru yatırım aracının seçilmesi, yatırım araçlarının getirilerine göre doğru zamanda satış ve alış yapmak verilmesi gereken önemli kararlardır.

Yatırım Yaparken Gerekli Olan En Önemli Faktör

Yatırım yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta yatırım yapmak için kullanılacak olan nakit birikimin tutarı, nihayeti ve kullanım amacıdır.

Elinizde uzun süre ihtiyaç duymayacağınız nakit birikiminiz varsa uzun vadeli yatırım araçları ile bu parayı değerlendirmeniz önerilirken kısa sürede ihtiyaç duyacağınız ya da duyma ihtimalinizin olduğu nakit birikimler ise kısa vadeli yatırım araçları kullanımın gerekmektedir. Yüksek tutarda birikimi bulunan kişilerin ise tek bir yatırım aracını tercih etmek yerine yatırım sepeti oluşturarak farklı birkaç yatırım aracına aynı anda kullanmak daha mantıklıdır.

Yatırım Fonu Nedir?

Diğer yatırım araçları ile kıyaslandığında getirisi daha düşük olmakla beraber risklerinin daha düşük olması nedeni ile tercih edilmektedir. Özellikle de B tipi likit fon kesin getiri garantisi sunar ve küçük tutarlarda alınıp satıldığı için küçük yatırımcılara hitap etmektedir. Değişken fonlar ise daha yüksek getiri ortalamasına sahip olmakla beraber düşme riski de bulunur. Bu nedenle getiri ve risklerin iyi analiz edilmesinin sonucunda değişken fonlar arasından seçimde bulunulması önerilir.