Taşıt kredileri; çeşitli şekilde geri ödemeleri olan, gereken her türlü taşıt ihtiyacı halinde kullanılabilen, belirli gerekler sağlandıktan sonra bankalar tarafından müşterilere verilen hizmettir. Taşıt kredileri kendi içerisinde; ipotek olarak da ifade edilen (rehin) gereği zorunlu kılan ve zorunlu kılmayan olarak ikiye ayrılabilir. İnsanların taşınır ve taşınmaz olacak şekilde rehin gösterebilecek mülklerinin olmaması halinde, rehinsiz taşıt kredisi nedir? sorusu bankalara sorulmaktadır.

Rehinsiz Taşıt Kredisi Hangi Durumlarda Alınabilir?

Bankadan alınacak kredi sonucunda bir taşıt alınmak istenebilir. Bu tür durumlarda, bankanın istediği belgeler oluşturulmalıdır. Belgelere ek olarak, bazı durumlarda taşınır veya taşınmaz mülklerin bankaya güvence olarak gösterilmesi gerekir.

Ancak şu durumlarda, rehin gösterilmesine gerek yoktur:

  • Çekilmek istenen kredi için uygun olan bir kredi notuna sahip olmak
  • Alınmak istenen araç, banka tarafından anlaşılan bir firma aracılığıyla alınabilir. Bu tür durum mevzu bahis olduğu zaman, genel olarak bankaya rehin gösterilmez.
  • Kişinin sahip olduğu meslek, yüklü miktarda sigorta primi alınmasına neden olabilir. Bu durum, banka tarafına iletilecek olan her türlü kredi için rehin istenmesini ortadan kaldıracaktır.

Bu durumlar sağlandığı zaman, rehin gösterilmeden taşıt kredisi elde edilebilir.

Rehinsiz Taşıt Kredisi Özellikleri Nelerdir?

Her kredinin, hatta her taşıt kredisinin kendisine has özellikleri vardır. Bu krediler içerisinden rehin gösterilmeden alınacak taşıt kredisinin de öne çıkan özellikleri vardır.

Bu özellikler:

  • Ödeme yapılamaması halinde veya ödemelerin daha geç sürelerde yapılması halinde rehin olarak gösterilen mülke el koyulmaz.
  • Kredi olarak alınan taşıtın değeri, piyasa değerine oldukça yakındır. Bu tür kredilerde faiz oranı düşüktür.
  • Rehin olmadan alınan kredilerde, genel olarak bir kefil gerekir.

Bu özellikler, ipotek yapılmadan alınan taşıt kredisinin önemli özelliklerindendir.

Rehinsiz Taşıt Kredisi Ne Kadar Sürede Alınır?

Bankaya rehin verilmediği halde taşıt almak için kullanılacak kredi, diğer tür kredilerde de benzer şekilde olduğu gibi; belirli bir kredi çekim süresini gerektirir. Bu nedenle; banka tarafından talep edilen belgelerin toparlanma süresi, kişinin hangi taşıtı almak istediğine karar verme süresi ve belge doğrulanma süresine göre kredi çekimi tamamlanacaktır. Bu süre; bir gün ile iki yıl içerisindedir.