Taşıt kredisi kullandırımı karşılığında bankalar satın alınan taşıtın ruhsatına rehin ibaresi koymaktadır. Burada bankanın amacı kredinin geri dönüşünü güvence altına alabilmek ve borcun ödenmemesi durumunda rehin konulan taşıtın satılarak kredi borcunun tahsil edilmesini sağlayabilmektir. Ancak kredi kullanılarak satın alınan taşıtın ruhsatında rehin ibaresi bulunması ne yazık ki aracın kredi borcu bitmeden satılması halinde büyük sıkıntılar yaşanmasına neden olmaktadır.

Aracı satın almak isteyen kişinin rehinli araç satın alma konusunda tereddütler yaşaması da son derece doğaldır. Çünkü üzerinde rehin bulunan aracın ilk sahibi ya da krediyi kullanarak araca rehin kullanılmasına neden olan kişinin borcunu ödememesi durumunda banka aracın başka bir kişiye satılıp satılmadığını dikkate almadan aracı satma hakkına sahiptir. Yani rehin şerhi konulması bankanın bu araç üzerinde söz hakkı olduğunu gösterir ve bu şerhe istinaden banka dilediği anda aracı satma hakkına sahiptir. Sizin rehinli aracı satın almanız bu borcun varlığını bilerek bunu kabul ettiğinizi gösterir ve böyle bir sürecin yaşanması halinde itiraz hakkınız yoktur.

Bazı bankalar tüketicilerin bu konuda sıkıntılar yaşaması nedeni ile rehinsiz araç kredisi kullanılmasına izin vermektedir. Ancak rehinsiz taşıt kredisi kullanmak isteyen kişilerin kredi notu ortalamaları çok yüksek olmalıdır. Yani kredi notum yüksek diyen kişiler rehinsiz taşıt kredisi kullandıran bankalar üzerinden taşıt kredisi başvuru formu doldurmaları halinde kredi onayı alabilmektir. Burada bankanın amacı kredi geri dönüşü konusunda kendisini güvende hissetmektir ve yüksek kredi notu bu güveni sağlamak adına tek başına yeterlidir.