Araç kredisi bankaların en çok kullandırdıkları kredi türleri arasında yer almakta olup bankanın kredi teminatı olarak araç ruhsatına rehin koyması nedeni ile yani kredinin geri dönüşünü güvence altına alması nedeni ile son derece kolay onay verilmektedir.

Ancak araca rehin konulması nedeni ile hem kredi süresi boyunca aracın satışı zorlaşmakta hem de rehin konulması ve kredi borcu ödendiğinde rehin kaldırılması işlemlerinde masraf ödenmesi nedeni ile tüketicinin cebinden daha fazla para çıkmaktadır. Günümüzde rehinsiz araç kredisi veren bankalar bulunmakla beraber bu bankaların kullandırdıkları krediler genelde ihtiyaç kredisi olmaktadır.

Yani banka aracı satın almanıza yetecek kadar kredi kullanımına izin verir ancak araç ruhsatına rehin koymasını istemiyorsanız krediyi ihtiyaç kredisi olarak onaylar. Bu durumda sizin için fark edecek tek şey kredinin 48 ay vadeli değil de 36 ay vadeli kullanılmasıdır. Çünkü 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullanımı Bankacılık Denetleme Kurumu tarafından yasaklanmış olup sadece 36 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullanımına izin verilmektedir. 48 ay vadeli kredi sadece taşıt kredisi kullanımında mümkün olmaktadır. Ancak bazı bankalar dönemsel kampanyalar düzenleyerek rehinsiz taşıt kredisi kullanımına izin vermekte olup bu kampanyaların takip edilmesi fırsatlardan yararlanılması açısından önemlidir.