Zamanın da kullanılmış kredi o günün şartlarına göre uygun olabilir ve avantajlı gözükebilir. Fakat sürekli değişen piyasaya buna engel oluşturabilir. Bu kredinin kapatılması ise refinansman kredisi ile mümkün olmaktadır. Önceki kredi borcunun başka bir kredi çekilerek kapatılması anlamına gelmektedir. Üstelik refinansman kredisi düşük oranlarda faiz içermektedir.

Böylece bir önce ki borç avantajlı bir şekilde başka bir bankadan uygun faiz oranlarında kredi kullanılarak kapatılmaktadır. Başka bankada kredi borcum olmasın derseniz kredi çekmiş olduğunuz bankadan yine önce ki kredi borcunda ki faiz oranlarından daha düşük oranlar da başka bir krediye borçlanılarak bir önce ki borcun kapatılması sağlanabilmektedir. Buna ise refinansman değil ” yeniden yapılandırma ” adı verilmektedir.

Refinanasmansız Faiz İndirimi Yapılabilir Mi?
Hiçbir banka bu türlü bir uygulamaya yanaşmamaktadır. Hem banka hem de müşteri arasında bir sözleşme imzalanmakta ve bu sözleşmeden sonra kredi çekilmektedir. Bu sebeple sözleşmede bulunan maddeler sonradan değiştirilmemektedir. O sebeptendir ki faiz oranları da sözleşme de yer aldığından kredi çekecek olan müşteri bu ayrıntıyı da yükümlülüğüne almış bulunmaktadır. Kredi borcunun ödenmesi faizlerin düşürülmesiyle değil yeniden yapılandırma ya da refinansman kredisi ile mümkün olmaktadır.

Örneğin: X bankasından konut kredisi çeken bir kişi Y bankasının konut kredisine dair faiz oranlarının daha uygun olduğu haberini alır ve Y bankası ile görüşme gerçekleştirir. Y bankası ile ortak noktada buluşan kişi Y bankasından refinansman kredisi kullanır ve X bankasına olan geriye kalan borcu Y bankasından aldığı refinansman kredisi ile toplu halde öder.

X bankasında ki borcu kapanmış ve konut üzerinden X bankasının koyduğu ipotek kaldırılmış olmaktadır. Y bankasına borçlanan kişinin konutuna ilgili banka yeni bir ipotek koyar ve bu kişi Y bankasına dah uygun faiz oranları ile ödeme gerçekleştirir