Referandum Sonrası Doların Fiyatı Ne Kadar?

Borsa Ne İşe Yarar?

Merakla beklenen gün geldi ve 16 Nisan 2017 Pazar günü referandum gerçekleştirildi. Referandumdan çıkan sonuç piyasaları da etkiledi. USD/TL kuru değişimi yazımızda.

Referandum yani halk oylaması 16 Nisan 2017 Pazar günü gerçekleştirildi. Buna göre sonuçlar kısmen belli olsa da resmî sonuçlar henüz açıklanmış değil. 16 Nisan akşamından bu yana halk sonucun ne olacağını merak etmekte. Şimdilik sandıktan evet sonucu çıkmış olsa da tartışmalar devam ediyor. Bu nedenle piyasalarda kararlılık söz konusu değil.

Referandumun Piyasalara Etkisi Ne Oldu?

Referandum öncesinde sandıktan evet çıkması durumunda ne olacağı ve hayır çıkması durumunda ne olacağı sürekli tartışılıyordu. Referandumun yapılmasının ardından sandıktan birbirine çok yakın sonuçların çıkması ve YSK tarafından alınan karar büyük tartışmalara yol açtı. Buna göre yeni anayasaya evet diyen vatandaşların oranı yüzde 51,41 iken hayır diyen vatandaşların oranı yüzde 48,59 oldu.

25,157,025 kişi yeni anayasaya evet derken 23,777,091 kişi hayır dedi. Aslına bakarsanız bu iki sayı arasında sadece 1,379,934 oy fark var. Yani aslında Türkiye’de şu anda bir belirsizlik ve gerginlik hakim. Çünkü Türkiye’nin yarısı anayasanın belirtilen şekilde değiştirilmesini isterken kalan yarısı bu değişikliğin yapılmasını istememekte. Bu da piyasalarda kararsızlık meydana getirirken yatırımcıları son derece kararsız durumda bırakmakta.

Referandumdan Sonra USD/TL Kuru Ne Oldu?

Referandumdan sonra USD/TL kuru 3,62 seviyelerine indi. Ancak yazımızda belirttiğimiz gibi henüz kararlı bir ortamın sağlanmamış olması kurlara da yansıdı ve USD/TL kuru 3,66 düzeyine çıktı. Yani kur kararlı seyretmedi. Aslına bakarsanız USD/TL kuru Cuma günü 3,69’un üstüne çıkmış ve kapanışa yakın zamanlarda 3,7376 seviyesine çıkmıştı.

Referandumdan resmî olmayan sonuçlara göre evet sonucunun çıkmasından sonra USD/TL kuru şu anda 3,66 seviyelerinde gezmekte. EUR/TL kuru ise 3,89 seviyesinin üstünde seyretmekte. Ancak en önemlisi sandıktan bu sonucun çıkmasından sonra TL varlıklara ilgi arttı ve döviz geriledi. Pay piyasalarında alımlar güçlendi.

Referandum Sonucuna Göre Piyasalar Nasıl Seyredecek?

Referandumun sonucunun belli olmasından sonra piyasaların gündem konularına verdiği tepki beklendiği gibi oldu. Uzmanlar bir sürprizin meydana gelmemesinin ve piyasaların beklediği sonucu almasının TL varlıklarını gülendireceğini belirtiyorlar. Ancak dediğimiz gibi bunlar gayriresmî sonuçlardır ve henüz tartışmaların nereye varacağı belli değil. Ayrıca yatırımcılar yakın zamanda hükümetin reformlara ve ekonomiye odaklanmasını beklemekte. Uzmanlar bu aşamada USD/TL kurunun daha da düşüş yaşayacağını ön görüyorlar.

En çok merak edilen konu sert düşüşlerin ve yükselişlerin olup olmayacağı idi. Ancak henüz her şey kesinleşmiş değil. Çünkü şu anda sandıktan çıkan kararın ardından kabul edilen anayasa maddelerinin yürürlüğe girmesi ve uygulanmaya başlaması söz konusu. Aslında işte bu maddelerin yürürlüğe girmesinin ardından ekonominin seyrinin ne olacağını ve piyasalarda hangi hareketlerin olacağını bekleyip görmek gerekiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.