Sigortalı çalışan kişilerin çeşitli nedenlere bağlı olarak rapor almaları durumunda raporlu oldukları günlerin hak edişleri maaşlarından kesilirken sigorta tarafından rapor parası olarak ta bilinen rapor ödemesi yapılmaktadır. Peki, rapor parası ne kadar ve rapor parası ne zaman yatar?

Rapor Parası Ne Kadar?

Yatarak tedavi gören ya da rahatsız oldukları için istirahat etmeleri gereken sigortalı çalışanlara ödenecek olan rapor parası çalışanın maaşı ve rapor süresine göre hesaplanmaktadır. Bunun için SGK tarafından ilk olarak ortalama günlük kazanç bedeli hesaplanmakta, daha sonra bu tutar ile rapor gün sayısı çarpılarak ödenecek olan rapor parası belirlenmektedir.

Rapor Parası Ne Zaman Yatar?

Hak edilen rapor paraları genellikle sigortalı olan kişi işe başladıktan sonra yatırılmaktadır. Kişi rapor parası işlemlerini başlatabilmek adına sigortalı olarak çalıştığı kuruma raporu iletmekle yükümlüdür.

Daha sonra kurumun muhasebe departmanı SGK’ya bu raporu iletir ve sigorta parasını almanız için gerekli işlemleri başlatır. Raporun kurum tarafından SGK’ya iletilmesinin resmi yükümlülüğü işverene aittir İşveren raporu SGK’ya ilettiği tarihten itibaren 15 gün içinde işlemler tamamlanır ve sigorta parası ayın 8. iş günü ya da 14. iş günleri arasında Ziraat Bankası hesabına yatırılır.