Günümüzde insanlar kısa vadeli borçlarını kapatmak için çeşitli yöntemler ile çözüm yolları aramaktadır. Bu nedenle insanlar son zamanlarda bu ihtiyaçlarını karşılamak içim bankacılık alanında faaliyet gösteren kuruluşlara başvuruda bulunma tercihinde bulunabilir. Bankalar insanların bu alanda taleplerini karşılamak için çeşitli kredi imkânları ile başvuruları beklemektedir.

Bankaların Kredi İmkânları

Ülkemizde finansal işlemler alanında faaliyetlerini sürdüren kuruluşlar bulunmaktadır. Bu anlamda özel ve kamu bankaları ülkemizde bu alanda faaliyetlerini sürdürmektedir. Bankalar müşterilerine ve diğer kurum ile kuruluşlara bu alanda çeşitli kredi imkânı tanımaktadır.

Bu krediler üç başlık altında düzenlenmektedir. Bunlar taşıt kredisi, konut kredisi ve tüketici kredileri olarak bilinmektedir. Söz konusu kredilerde Merkez Bankasının faiz kararları etkili olduğundan dolayı faizler zaman içerisinde düşmekte veya yükselmektedir.

Tüketici Kredileri

İnsanlar tüketici kredisi başvurusunda bulunurken bazı hususlara dikkat etmesi gerekmektedir. Bu hususların en önde geleni alınan kredinin bütçeyi sarsmayacak şekilde alınmasıdır. Bu yüzden insanlar kredi çekerken aylık bütçelerinden ne kadar ödeme yapacaklarını hesaplamak ve ona göre başvuruda bulunması önem arz etmektedir.

Tüketici kredileri en fazla 48 aya kadar verebilmektedir. Bu yüzden banka en fazla 4 yıllık krediyi müşteriye tanımlayabilir. Tüketici kredilerinde faiz oranları, vade uzunluğu ve kredi başvuru anında alınan dosya masrafları gibi ücretler hesap tablosuna dahil edilmesi gerekmektedir. Bilindiği üzere tüketici kredileri en fazla 50000 Türk Lirasına kadar verilmektedir. Tüketici kredilerinde insanların gelir ve gider dengesini gözetmesi zorunludur.

Tüketici Kredileri Faiz Oranları

Ülkemizde bankalar arasında yaşanan rekabetler neticesinde özel bankacılık alanında faaliyet gösteren QNB Finansbank’ın tüketici kredi faiz oranları uygun olarak bilinmektedir. Banka 0-48 ay vade uzunluğu ile aylık %1,13 olarak verilmektedir