Günümüzde pek çok işlem e-devlet internet sitesi üzerinden yapılmakta olup siteyi kullanmak için gerekli tek şey e-devlet şifresi oluşturabilmektir. Sistem ilk hayata geçirildiği dönemde sadece PTT şubelerinden verilen e-devlet şifre zarfı ile sisteme girişe izin verilirken günümüzde daha pratik pek çok yöntem sunulmaktadır. Peki, PTT ye gitmeden e-devlet şifresi alma işlemi nasıl yapılır?

Eskiden “e devlet şifremi unuttum” diyen kişilerin dahi yeni şifre oluşturmaları gerekirken günümüzde e-devlet şifresi almak için bankaların internet şubesi müşterisi olmanız yeterlidir. Bunun için internet şubesinden e devlet sistemine geçiş izni veren butona basmanız yeterlidir. Yani ilk önce internet bankacılığı kullanıcı adı ve şifrenizi tuşlayarak internet bankacılığı sistemine geçiş yapmanız gerekir. Daha sonra bu sistemde yer alan e devlet linkini tıklayarak şifresiz olarak e devlet sistemine geçişiniz sağlanır.

Daha sonra açılan e devlet internet sitesi üzerinden şifre oluşturma ekranına geçiş yaparak kendinize e devlet giriş işlemlerinizde kullanabileceğiniz şifrenizi oluşturabilirsiniz. Ya da yeni e devlet şifresi oluşturmadan da her seferinde internet şubesi üzerinden e devlet internet sitesine geçiş yapabilir ve TC kimlik no ile SSK sorgulama ya da dava dosyası sorgulama gibi pek çok işlemi birkaç dakika içerisinde internet erişimine sahip olduğunuz her yerden çok daha kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Aynı şekilde e-devlet şifresi yenileme işlemlerinizde de aynı yöntemi kullanmanız mümkündür.