Bankalar ile imzaladığı özel bir protokol sayesinde artık PTT kendi şubeleri üzerinden de kredi başvurularını kabul etmekte, kredi kullandırmakta ve kredi taksitlerini tahsil edebilmektedir. Özellikle de emekli kredisi kampanyaları ile adından söz ettiren PTT maaşını kendi şubeleri üzerinden alan emeklilere çok daha özel fiyatlar ile kredi kullandırmaktadır.

PTT kredi başvurusu için emeklilerde aranılan tek şart maaşlarını PTT şubeleri üzerinden almalarıdır. Burada bilinmesi gereken krediyi direkt olarak PTT’nin değil PTT ile anlaşmalı bankalar tarafından kullandırıldığıdır. PTT emekli kredisi başvurusu için maaşınızı aldığınız PTT şubesini kimliğiniz ile ziyaret etmeniz ve burada PTT kredi başvuru formu doldurmaktır.

Doldurduğunuz kredi başvuru formu ilgili bankanın sistemine PTT gişe yetkilisi tarafından girilecek olup kredi başvuru sonucu ise dakikalar içerisinde alınmaktadır. Kredi başvuru red kararı verilmesi durumunda kredi kullandırılmazken kredi onayı verilmesi durumunda kredi hemen çıkarılmakta ve kredi kullanmak istiyorum diyen kişinin gerekli imzaları atmasının ardından hemen nakit para tesliminde bulunulmaktadır. Emeklilere 36 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullandıran PTT şubeleri aynı zamanda emekli olan kişilere 40 bin liraya kadar kredi kullanımına da izin vermektedir.