Doğum parası olarak da bilinen çocuk parası ailedeki çocuk sayısına göre farklılık göstermektedir. Ailenin ilk çocukları ise üç yüz lira, ikinci çocuk ise dört yüz lira üçüncü çocukları ise altı yüz lira çocuk parası ödemesi yapılmaktadır.

Doğum Parası İle Süt Parası Aynı Mı?

Doğum parası çocukların sayısına göre değişirken süt parası aynıdır ve sabittir. Doğum parası uygulamasına 2015 yılında Mayıs ayı itibari ile başlamıştır. Bu tarihten önce doğanların doğum parası alma ihtimali söz konusu değildir. Ayrıca bebekler için geliştirilmiş süt parası da bulunmaktadır. Bu para da yüz yirmi liradır. Yüz yirmi lira babanın TC kimlik numarasına Ziraat Bankası hesabına aktarılmaktadır.

Çocuk Parası İçin Nereye Başvurulur?

Çocuk parası alabilmeniz için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesine bağlı Sosyal Yardımlaşma ’ya başvuru yapmanız gerekmektedir.

Başvuruda Gerekli Evraklar Nelerdir?

PTT Çocuk Parası Ne Kadar Veriyor 2018 - 2019 ?

PTT Çocuk Parası Ne Kadar Veriyor 2018 – 2019 ?

Öncelikle annenin kimliği, babanın kimliği ve bebeğin doğum raporu ile birlikte Nüfus Müdürlüğüne gidilerek minik yavrunuzun kimlik kartını çıkartmanız gerekecektir. Daha sonra yeni doğan bebeğin kimliği ve varsa diğer kardeşlerin nüfusa kayıtlı olduğunu gösteren nüfus kayıt örnekleri, çocuk parası almak isteği ile doldurulmuş dilekçe ile Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü’ne bilgilerinizi eksiksiz bir şekilde doldurmanız yeterli olacaktır.

Para Kimin Hesabına Yatar ve Ne Zaman Yatar?

Başvuru formunu doldururken bilgilerin eksiksiz olmasına dikkat edilmelidir. Annenin TC kimlik numarasına PTT şubesine yatırılmaktadır. Genellikle ayın ilk yarısında yapılan başvurulara bir ay içerisinde dönüş yapılırken ayın yarısından sonra yapılan başvurularda doğum parası ikinci ayda yatırılmaktadır.

Doğum parası hesaba yattıktan sonra PTT size kısa mesaj gönderecektir. Tüm şubelerden rahatlıkla çekmeniz mümkündür. İki ayı geçtikten sonra hala yatmamışsa başvurunuzu kontrol etmek için Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü’ne telefon açarak bilgi alabilirsiniz