Son yıllarda yapılan yeni atılımlarla büyük bir gelişme gösteren PTT ilk olarak 1840 yılında hayata geçirilmiştir. Osmanlı İmparatorluğu dönemine dayanan kökleri ile bugün sarsılmaz bir çınar gibi güçlü bir biçimde ayakta durmayı başaran PTT açılımı ilk olarak Posta Telefon Telgraf harflerinden oluşmaktaydı. Ancak Türkiye’de ki özelleştirme çalışmaları kapsamında o dönemde kurumun büyük zarara uğramasına neden olan telefon bölümü 1995 yılında Türk Telekom şirketine devredilmiştir.

Bu devirden sonra kurumun elinde kalan posta bölümüne büyük yatırımlar yapılmış ve bu bölüm büyük bir atak göstererek son derece hızlı bir şekilde gelişmiştir. Özellikle de teknolojik alt yapısını yenileyen ve pek çok yeni özellik eklenen sistemleri ile adından söz ettirmeyi başaran PTT şubeleri Ankara, İstanbul ve İzmir başta olmak üzere pek çok şehrimizde rekor hızlarla artarak bu başarıyı gözler önüne sermiştir. PTT çalışma saatleri ise şubelerin iş yüklerine bağlı olarak belirlenmekle beraber PTT açılış saati olarak 08:30 saati uygulanmaktadır. PTT kaçta kapanıyor sorusunun yanıtı ise saat 17:00 olarak uygulanmaktadır.

PTT 2018 ve 2019 yıllarında öğle arası verilen şubelerinde öğle tatili saat 12:30 itibari ile başlamakta ve saat 13:30’da sona ermektedir. Bu şubeler üzerinden PTT kargo hizmetleri verilmekte olup aynı zamanda PTT fatura tahsilatı, doğalgaz yükleme, PTT havale ve PTT para gönderme gibi farklı pek çok hizmet yapılabilmektedir. İşte PTT tarafından sunulan hizmetlerden bazıları:

PTT Posta Hizmetleri :

PTT ‘nin ilk kuruluş yıllarındaki amaçlarından biri olan posta halen PTT bünyesinde gerçekleştirilmekte olup ne yazık ki günümüzde mektuplaşma geleneği artık sürdürülmemektedir. Günümüzde posta genelde fatura, kredi kartı ekstresi gibi düzenli ödemelerin müşterilere ulaştırılması amacı ile kullanılmaktadır. PTT yurt dışı posta hizmetleri ve PTT yurt içi posta hizmetleri olmak üzere iki farklı kategori üzerinden sunulan hizmetin yanı sıra aynı zamanda PTT tebligat, PTT telgraf ve tele post hizmeti gibi farklı hizmetlerde bu kategori üzerinden sunulmaktadır.

PTT Bankacılık hizmetleri :

PTT bankacılık hizmetleri arasında en çok tercih edilen PTT’den para gönderme işlemidir. Bunun en önemli nedenleri olarak ise PTT para gönderim ücretleri olarak bankalara oranla çok daha düşük ücretlerin talep edilmesi, para gönderilmesinin daha kolay olması ve PTT şubeleri ağının çok daha yaygın olması yani şubelerin kolay erişilebilir olması yer almaktadır.

PTT Lojistik Hizmetleri :

PTT kargo olarak ta bilinen bu hizmetlerde gönderiler diğer kargo şirketleri ile kıyaslandığında hem çok daha ekonomik fiyatlarla taşınmakta hem de daha kısa sürede sorunsuz olarak teslim edilmektedir. Bunun en önemli nedeni PTT şube ağının son derece yaygın olması, kurumun lojistik ağının son derece etkin olarak programlanması ve çalışan kişi sayısının fazla olması gibi pek çok neden bulunmaktadır. PTT adrese teslim kargo gönderimi yaptığı gibi aynı zamanda şubeden teslim kargo hizmeti de vermektedir.