İşletmeler müşterilerinden ürün ücretlerini kredi kartından tahsil etmek için bankadan kiraladıkları pos cihazları kullanırlar. Müşteri kredi kartı cihaza yerleştirildiği zaman işletme yetkilisi ürünün fiyatını girip müşteriden şifre onayı ister. Ürün fiyatı doğruysa ve müşteri onay verip kredi kartının şifresini girerse ücret işletmenin hesabına geçer.

Pos Cihazından Çekilen Para Ne Zaman Hesaba Geçer?

Post cihazı tarafından çekilen paranın hesaba geçmesi bankaya göre değişiklik gösterir.  Bankalar pos cihaz müşterilerini; blokesiz çalışan müşteri ve blokajsız çalışan müşteri olarak 2 kola ayırır. Post cihazı kullanan işletme bloke usulüne göre çalışıyorsa hesabına yatan ücreti anında kullanamaz. Banka ile yapılan blokaj anlaşma süresi dolduktan sonra işletme bu parayı artık kullanabilir. Bu çalışma şeklinde banka düşük komisyon uyguladığı için birçok işletme bankayla bu şekilde çalışır.  Nakit ihtiyacı sebebiyle işletme bloke işlemini delerse bu durumda bankaya yüksek komisyon ödemek zorunda kalır. Blokesiz çalışma şeklinde ise işletme hesabına geçen parayı hesabına düştüğü anda kullanabilir.  Paranın hesaba düşmesi ise ülkemizde 1-3 iş gününde gerçekleşir.

Mail Order Nedir?

Kredi kartını fiziksel olarak kullanmadan, kart bilgilerinin pos cihazı üzerine tuşlanması yoluyla yapılan satışlara mail order denir. Bu yöntemle para ödeme işlemlerinde alıcı ile satının aynı yerde olması gerekmez. Kredi kart bilgileri ilgili forma doldurularak ödeme yapılır.

Bir firmadan ürün ve hizmet satın aldığınızda size e-posta yoluyla bir ödeme formu gönderip sizden kimlik ve kredi kartı fotokopisi talep ediyorsa siz mail order yoluyla alışveriş yapıyorsunuz demektir. Söz konusu bilgiler formda bulunan tarih dışında kullanılamaz.  Bu yöntemle yapılan alışverişlerde kredi kartına fiziksel olarak ihtiyaç duyulmaz. Bu yöntemle alışverişleri tek çekim ya da taksitle yapabilirsiniz. Diğer satışlarda olduğu gibi pos bankası kart bankasından otorizasyon alır ve slip üretir.

Mail Order Güvenli Midir?

Mail order ile para çekme işlemlerinde kimlik ve kart bilgileri paylaşıldığı için güvenirliği hakkında endişe duyulur. Kredi kart bilgilerinin kopyalanması, kart sahibinin dışında alışveriş yapılması, kimlik bilgileriyle sahte kimlikler üretilmesi bu kimliklerle şirket açılması gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz.  Tüm bu durumları önlemek amacıyla mail order yöntemiyle işlem yaparken sanal kart kullanmalısınız. Mail order yerine sanal pos ile ödeme alan firmaları tercih etmelisiniz. Sanal pos, 3D Secure sistemini kullanarak ödeme aldığı için kart güvenliği açısından daha güvenlidir.