Portekiz Golden Visa Nedir?

Golden Visa nedir? sorusunun en kısa yanıtı, Portekiz tarafından bir AB dışı vatandaşa, ailesini de kapsayarak yatırım fonu veya gayrimenkul satın alımı karşılığında verdiği oturum ve vatandaşlık hakkı programıdır.

Portekiz Golden Visa Kimler İçindir?

Yatırım yoluyla Portekiz pasaportu yani Avrupa pasaportuna sahip olmak isteyen AB dışı yatırımcılar içindir. Minimum yatırım şartı olan 280.000 Euro’ya sahip kişiler Portekiz’de gayrimenkul satın alarak Golden Visa başvurusunda bulunabilirler.

Portekiz Golden Visa Programının Bana ve Aileme Sunduğu Faydalar nelerdir?

Ailece Avrupa’da vizesiz seyahat etme fırsatı sunar.

Tüm aile fertlerine Portekiz’de yaşama, okuma ve çalışma hakkı sunar.

Eşinizi, anne-babanızı ve evli olmayan tüm çocuklarınızı kapsar.

Yılda sadece 7 gün Portekiz’de kalma şartı vardır. Türkiye’deki aile ve iş düzeninizi bozmanız gerekmez. Bu detayda Avrupa’daki diğer Golden Visa programlardan ayrışır.

Beş yıl sonra tüm ailenize süresiz oturum hakkı sağlar.

Beş yıl sonra ailece Portekiz pasaportuna yani Avrupa Birliği vatandaşlığına başvurulabilir.

Portekiz Golden Visa Programı Kapsamında Kimler Aile Üyesi Olarak Kabul Edilir?

Eşiniz, okuyan ve evli olmayan çocuklarınız, emekli olan sizinle aynı evde oturan anne ve babanız aile birleşiminden faydalanabilir. Aynı adreste oturmaları şartıyla sizin veya eşinizin anne ve babası başvurunuza dâhil edilebilmektedir.

Portekiz Golden Visa Başvuru Şartları Nelerdir?

Portekiz Golden Visa başvuru sahibinin Avrupa Birliği üyesi olmayan bir ülkenin vatandaşı olması gerekir. Portekiz’de minimum 280.000 Euro değerinde yasaya uygun gayrimenkul veya net 350.000 Euro yatırım fonu satın almalıdır. Başvuru sahiplerinin adli sicil kaydı bulunmamalıdır.

2021’de En Kolay Avrupa Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

En kolay ve güvenli Avrupa Vatandaşlığı programı Golden Visa Portugal yani Portekiz Altın Vize programı ile alınır. Portekiz Golden Vize yatırım şartları şöyledir:

  • Nüfus yoğunluğu düşük bölgelerden yenileme kapsamında 280.000 Euro değerinde gayrimenkul satın alarak;
  • Lizbon ve Porto gibi nüfus yoğunluğu yüksek yerlerdeki yenileme projelerinden minimum 350.000 Euro’luk gayrimenkul satın alarak;
  • Nüfus yoğunluğu düşük olan bölgelerden minimum 400.000 Euro değerinde gayrimenkul alarak;
  • 000 Euro değerinde konut veya ticari gayrimenkul satın alarak; ev, dükkân, arsa, ofis gibi her türlü gayrimenkul olabilir.
  • Net 350.000 Euro değerinde Portekiz Yatırım Fonu alarak. Yatırım maliyetinin son derece düşük olduğu bu seçenekte, içinde sadece oturum amaçlı gayrimenkul projeleri bulunan gayrimenkul yatırım fonlarına bakılabilir. Portekiz’de fon alımı yoluyla da Golden Visa’ya başvurabilirsiniz. Bu seçenek 2019 yılında Portekiz oturma izni şartları kapsamına alınmıştır.

2022 Portekiz Golden Visa Değişiklikleri Nelerdir?

Portekiz Hükümeti Portekiz Golden Visa Programı kapsamında değişiklik kararı alarak Lizbon, Porto ve kıyı şehirlerini dışarıda bırakan bir kanun çıkardı. Ancak, Covid-19 ile birlikte uygulama Ocak 2022’den sonraya ertelendi.

Bu şehirlerden yatırım yapmayı düşünen yatırımcılar için 2021 yılı son fırsat. Portekiz’de hesap açma işlemleri 2-3 ay sürebileceği için en geç Ağustos 2021’da kararınızı vermenizde fayda var.

Portekiz Golden Visa kapsamında minimum yatırım tutarlarında 1 Ocak 2022’den itibaren artış olacaktır.

Portekiz yatırım fonu seçeneğinde minimum tutarın 350.000 Euro’dan, 500.000 Euro’ya yükselmesi beklenmektedir.

Sermaye transferi ise 1.000.000 Euro’dan 1.500.000 Euro’ya arttırılacaktır.

Portekiz Golden Visa Başvurusu İçin Ne Kadar Bir Bütçe Oluşturulmalı?

Portekiz oturum ve vatandaşlık programına başvuru yapabilmek için en az € 280.000 değerinde bir gayrimenkul satın almak yeterlidir. Bütçeye tapu devri masrafları, Golden Visa kartlarının bedelleri ve avukatlık firması hukuki hizmetler bedeli de dahil edilmelidir.

Portekiz Golden Visa 2021 Başvurusu için Gereken Belgeler Nelerdir?

1) İkametinize kayıtlı son 3 aya ait adınıza bir faturanın veya e-devletten alacağınız yerleşim belgesinin noter tasdikli örneği

2) Bankanızdan alınacak standart mevduat yazısı

3) Avukatınıza verilecek vekâletname

4) Pasaportun noter tasdikli örneği

5) Evlenme belgeniz

6) Sabıka kaydı

7) Nüfus kayıt örneği

8) Doğum kayıt örneği

9) Çalışma belgesi

Eşinizden istenen belgeler:

1) Pasaportun noter tasdikli örneği

2) Evlilik cüzdanı

3) Avukatınıza verilecek vekâletname

4) Sabıka kaydı

 

Çocuklarınızdan istenen belgeler:

1) Pasaportların noter tasdikli örneği

2) Doğum belgesi

3) Öğrenci belgesi

2021 Portekiz Golden Visa için En Doğru Yatırım Türü Nedir?

Bu sorunun yanıtı, beklentilerinize göre değişiklik gösterecektir. Kontrol sizde olsun istiyorsanız gayrimenkul yatırımı tercih edilebilir. Doğru lokasyondan ve doğru fiyattan yatırım yapmanız şartıyla yatırımınız değerini korur, Euro cinsinden düzenli kira getirisi sağlar ve yatırımınızı şartlar ne olursa olsun dilediğiniz zaman elden çıkartabilirsiniz.

Sermaye piyasalarında tecrübeli yatırımcılar için Portekiz yatırım fonları uygun olabilir.  Portugal Golden Visa yani Portekiz Golden Visa başvurunuzu içeriğinde sadece Portekiz’de ikamet amaçlı gayrimenkul (daireler veya öğrenci yurtları) içeren fonlara yapabilirsiniz. Portekiz yatırım fonları hakkında daha detaylı bilgi için www.euporto.com web sitesini ziyaret edebilir, Portekiz yatırım danışmanlarıyla görüşebilirsiniz.

Portekiz’de Nereye Yatırım Yapmalıyım?

Portekiz gayrimenkul piyasasında en çok tercih edilen daire tipleri 3+1 ve 2+1’dir. Halbuki Portekiz Altın Vize yani Golden Visa piyasasında sunulan dairelerin çoğu çok küçük dairelerdir. Aynı bütçeyle bir adet daire satın almak yerine iyi lokasyonlardan iki adet büyük daire satın alarak Portekiz Golden Visa başvurusunda bulunabilirsiniz. Lokal piyasada metrekare fiyatları 2.000 ila 3.000 Euro arasında olan bu daireler yatırımcısına uzun dönem kiraya geliri ve değer artış potansiyeli sunar.

Portekiz Golden Visa Başvurusu Nasıl Yapılır?

Portekiz Golden Visa programı kapsamında Golden Visa başvurunuz avukatınız tarafından yabancılar ve sınır hizmetlerine yani SEF’in web sitesi üzerinden online yapılır. Ön onay yaklaşık 3 ay sürer. Ön onay sonrası parmak izleri gibi biyometrik verileriniz için avukatınız tarafından randevu oluşturulur. Randevu tarihinde ailece Portekiz’de bulunmanız gereklidir.

Portekiz Golden Visa Başvuru İşlemleri Ne Kadar Sürüyor?

Portekiz Golden Visa 2021 başvuru işlemi 2-3 ayda tamamlanmasına rağmen Golden Visa kartlarınızın işleme alınması ve Türkiye’deki adresinize ulaşması toplamda 9-10 ayı bulabilmektedir.

Portekiz Golden Visa Oturum Kartlarının Süresi Ne Kadardır?

Altın Vize uygulamasında ilk oturum kartının süresi bir yıldır. Birinci yılın sonunda basılan kartınız iki yıllık olarak basılır. Üçüncü yılın sonunda basılan kartınızın süresi iki yıllıktır. Beşinci yıl biter bitmez ailece süresiz oturum kartına veya Portekiz pasaportuna başvurabilirsiniz.

Portekiz Golden Visa Ücretleri Ne kadar?

SEF göçmenler bürosunda her bir aile ferdi için başvuru ücreti: 533 Euro

Golden Visa Kart Ücreti (kişi başı): 5.325 Euro

  1. ve 3. yılın sonunda Golden Visa Kart Yenileme:

SEF göçmenler bürosunda her bir aile ferdi için başvuru ücreti: 533 Euro

Golden Visa Kart yenileme ücreti (kişi başı): 2.663 Euro

Portekiz’de NIF (Vergi Kimlik Numarası) Neden ve Nasıl Alınır?

Portekiz’de bir banka hesabı açmak veya gayrimenkul satın almak isteyen yatırımcılar NIF yani vergi numarası almalıdır. NIF numarası, Portekiz vergi dairesi (Finanças) tarafından ücretsiz verilir. NIF yani Portekiz Vergi Kimlik Numarası avukatınız tarafından, vereceğiniz vekaletnameyle alınabilir.

Portekiz Golden Visa kapsamında Vergilendirme ve Non-Habitual Residence (NHR) Vergi Programı Nasıl işler?

Portekiz’de yaşamayı düşünüyorsanız “Non-habitual residency (NHR)” isimli özel bir vergi rejimine başvurabilirsiniz. Bu vergi rejimi 10 yıl boyunca başvuru sahibine vergi avantajı sağlar.  Non-habitual residency (NHR) Portekiz dışındaki gelirlerinize vergi muafiyeti sağlar.

Portekiz’de Yaşamanın Diğer Avrupa Ülkelerine Göre Avantajları Nelerdir?

Hemen hemen her yerde İngilizce konuşulur. Renkli ve eğlenceli bir kültüre sahiptir. Kolay, özgür ve güvenli bir yaşam vaat eder. Avrupa’daki ülkelere göre en uygun yaşam olanağını ve yüksek hayat kalitesini Portekiz’de bulabilirsiniz.  Konsolosluk kayıtlarına göre sadece 200 TC vatandaşımız Portekiz’de yaşamaktadır. Türk kimliğinizi öğrendiklerinde akıllarına gelen ilk imaj ya bir futbolcudur ya da dizi filmlerdeki oyunculardır. Portekiz’de uluslararası şirketlerin sayısı sürekli artmaktadır, bu firmalarda çalışabilirsiniz. Kendi şirketinizi kurabilirsiniz. Avrupa’nın diğer ülkelerinde olduğu gibi Türklere karşı önyargı ve ırkçı bir yaklaşım yoktur. Portekiz’de herkes birbirine karşı saygılıdır, stres neredeyse yok denecek kadar azdır. Kamu ve özel sağlık hizmetlerine ulaşım kolaydır.

EUPorto Golden Visa başvurunuzda Portekiz’de vergi numarası alımından banka hesabının açılmasına, para aktarımından tapu devrine veya Portekiz yatırım fon alımına, Golden Visa sürecinizde gerekli resmî belgelerin yönetimini ve takibini yapar. Türkiye ve Portekiz’de tüm işlemlerin zamanında ve eksiksiz tamamlanmasını sağlayarak Golden Visa adayına tüm aşamalarda eşlik eder. 2021’de Türkiye’de yüzde 20 pazar payına ulaşan EUPorto, sadece Portekiz Golden Visa (Altın Vize) alanında hizmet verir; Portekiz’in tüm bölgelerindeki lokal gayrimenkul portföyü ve güvenli Golden Visa Yatırım fonu seçimlerinde yatırımcılarına yardımcı olur. Ekibinde doğuştan Portekizli-Türk olması sebebiyle Portekiz gayrimenkul piyasa gerçekliğine hâkim butik bir hizmetle, lokal fırsatları değerlendirmede danışmanlık ve destek verir.

Portekiz Golden Visa (Altın Vize) kapsamında en verimli yatırım seçenekleri için EUPorto danışmanlarıyla iletişime geçebilirsiniz.

Bilgi için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Instagram ve Facebook sayfasından euportocom’u takip edebilirsiniz.