Piyasalarda dalgalanma boyunun azaldığına ve hem üretim hem de istihdam alanında kötü dönemin geride kaldığına ilişkin açıklamalar yapıldı. Piyasaların son durumuna ilişkin ayrıntılı bilgiyi almak için yazımıza göz atın.

Piyasaların son durumunu ve meydana gelen dalgalanmaları Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli değerlendirdi. Nurettin Canikli piyasalarda aşağı ve yukarı doğru hareketlenmelerin yaşanmasının çok doğal olduğunu ve dalgalanma boyunun azaldığını söyledi. Ayrıca istihdam seferberliğinde iş sahibi olan kişilerin sayısının 300 bine yaklaştığına dikkat çekti.

Kötü Tablolar Geride Kaldı

Ekonomideki son duruma ilişkin Merkez Bankası başkanından gelen bir değerlendirmeden sonra Başbakan Yardımcısı Canikli de piyasalara ilişkin açıklamalar yaptı. Canikli açıklanan son  enflasyon verilerinin vatandaşlarda yarattığı endişeye ve paniğe hiç değinmedi. İnsanların ceplerinden para çıkarmaya korktuğuna ve yatırımcıların şu an için paralarını ceplerinden çıkarmadığı hakkında bir şey de söylemedi. Bunların yerine çok mutlu bir tablo çizdi ve en kötülerin geri de kaldığını ifade etti.

Şubat ayı enflasyon verileri ve çift haneli sayılar şöyle dursun ulaşımdan gıdaya kadar hemen hemen her alanda fiyat artışı söz konusu. İnsanlar şu an için paralarını saklamanın ve harcamamanın daha akıllıca olduğunu düşünmekteler. Çünkü gelecek aylarda bu enflasyon artışının etkilerini çok sert biçimde görme ihtimalimiz mevcut. Ancak piyasalar hakkında açıklama yapan Canikli para piyasalarındaki dalgalanmanın boyunun ve şiddetinin azaldığını söylemekte. Üstelik bu azalmanın devam edeceğini iddia etmekte. Fed kaynaklı dalgalanmalar olsa da kalıcı zarar olmayacağını ve kötü tabloların geride kaldığını belirtmekte.

Son Birkaç Ayda Göreceli Bir İstikrar Ortaya Çıktı

Başbakan Yardımcısı Canikli açıklamalarında ekonomide her şeyin yolunda gittiğine yönelik mesajlar verdi. Buna göre zaman zaman günlük olarak yüksek oranlı volatilite ortaya çıksa da bunların geçici olduğunu söyledi. Hatta açıklamalara göre reel sektörde talepte ciddi bir yukarı yönlü talep başlamış durumda. Ciddi önemler alınmış durumda. Piyasalarda görülen aşağı ve yukarı yönlü hareketler de doğal.

Daha önceki haberlerimizden birinde işsizlik maaşı alan kişilerin sayısını 507 bin olduğunu yazmıştık. Ancak Canikli istihdam seferberliği kapsamında 300 bin kişinin iş sahibi olduğuna değindi. Ayrıca KOBİ’lere aktarılan ve maliyeti üç yıllık 2,7 milyar TL olan kaynaktan söz etti. Buna rağmen bütçe dengelerinin bozulmayacağını söyleyen Canikli Kredi Garanti Fonu desteği ile bankalarda ciddi bir rahatlama sağlanacağını iddia etti.

Piyasalara İlişkin Öngörüler

İşsizlik maaşı alan kişilerin sayısının arttığı, bankaların personel çıkardığı ve enflasyon rakamlarının çift haneleri gördüğü son aylarda kötü tablonun geride kaldığına ve piyasaların gelecek zamanlarda rahatlayacağına yönelik açıklamalar duymak yatırımcıları şaşırtabilir.

Öyle ki bu açıklamaların sonrasında gelecek dönemlerde gıda, ulaşım, sağlık ve benzeri sektörlerde fiyatlarda düşüş yaşanması herkesin merakla beklediği ve istediği bir durum. Bu nedenle piyasaların ve ekonomideki son gelişmelerin nasıl olacağını bekleyip göreceğiz.