Uçuş eğitimi olarak ta bilinen pilotluk kursları her geçen gün daha fazla ilgi görmeye devam ederken son derece yüksek olan eğitim giderleri için ise pek çok kişi pilotluk kredisi kullanmayı tercih etmektedir. Pilot üniversitesi olarak bilinen okullarda dahi eğitim ücretleri son derece yüksektir. Yine kesin iş garantili pilotluk kursları için fahiş kurs ücretleri istenir.

Bu nedenle pilot kredisi olarak bilinen kredi paketlerine başvuru son derece yoğundur. Örnek vermek gerekirse Türk Hava Yolları iş garantili pilotluk kursu veren Türk Hava Kurumu pilotluk kursu ücreti olarak 100 bin dolar talep edilmektedir. Tezsiz olarak aynı kursu almak isteyen kişilerin 10 bin dolar ücret istenmektedir. Bu ücretlerin eğitim aşaması için 20 bin dolar hemen tahsil edilirken eğitim ortasında yine 20 bin dolar ve eğitim sonunda 20 bin dolar olmak üzere 60 bin doları eğitim boyunca tahsil edilir.

Eğitim programının bitişini takip eden bir yılın sonunda 20 bin dolar ve ikinci yılın sonunda da 20 bin dolar olmak üzere tüm pilotluk kurs ücretleri tahsil edilmektedir. Son derece yüksek olan pilotluk kursu ücretleri için pek çok kişi bankalar tarafından sunulan pilot kredileri arasından seçimde bulunmayı tercih etmektedir. Ancak bu krediler çok yüksek tutarlı krediler olduğu için mutlaka kredi başvuru formu dolduran kişinin ipotek göstermesi, aylık gelirinin yüksek olması ve kredi notu ortalamasının 1.500 puan üzeri olması gerekir.