Konut kredisi kullanarak ev sahibi olmak isteyen kişilerin yaşadıkları en büyük zorluk bankaların sadece yüzde 70 oranında konut kredisi kullandırmasıdır. Yani konut kredisi ile ev sahibi olmak isteyen kişilerin belirli bir oranda nakit birikime sahip olmaları gerekir. Bu nedenle pek çok kişi peşinatsız konut kredisi veren bankalar hakkında araştırmada bulunmaktadır.

Peşinatsız konut kredisi ülkemizde konut kredisi veren tüm bankalar tarafından kullandırılmakta olup burada önemli olan bu tip krediyi kullanmak isteyen kişilerin mutlaka ikinci bir taşınmazın ipoteğini bankaya vermeleridir. Yani peşinatsız konut kredisi kullanmak istiyorum diyen kişilerin mutlaka bankaya ikinci bir taşınmazın daha tapusunu teminat olarak göstermesi gerekir.

Bilindiği üzere bankalar konut kredisi kullandırımı karşılığında satın alınacak olan konut tapusu üzerine ipotek koymaktadır. Ancak tamamına konut kredisi kullanmak isteyen kişilerin bu konut tapusunun yanı sıra ikinci bir taşınmazın tapusunu bankaya teminat olarak göstermelidir. Bu teminat kredi kullanmak isteyen kişiye ya da birinci derece akrabalarına ait olabileceği gibi aynı zamanda hiçbir akrabalık bağı olmayan ikinci kişilere de ait olabilir. Burada önemli olan ipotek gösterilecek olan taşınmazın sahibinin rızası olmasıdır. Bu durumda tamamına konut kredisi kullanılmasına izin verilir.