Kirada yıllarca oturup kendi evine çıkmak herkesin hayalini kurduğu bir şeydir. Ancak özellikle büyükşehirlerde oturanlar için konut fiyatları oldukça fazla olmasından dolayı kendi evlerini almak zorlaşmış oluyor. Ev almak için paranın tamamını biriktirmek istendiği zaman çok uzun yıllar geçeceği için bu durum rafa kaldırılıyor. Ve konut kredisi ile kendi evlerini almak çok işe yarayan bir kredi sistemidir.

Konut kredisi almak isteyenler uzun vadeli ve uygun faiz oranlarıyla cazipleştirerek ev almak isteyenlere çözüm oluyor. Ama şöyle bir sorunla karşılaşılıyor peşinat olmadan ev kredisi çekmek isteyenler için resmi olarak peşinatsız ev kredisini çekemiyorlar. Fakat farklı yollarla evin tamamını krediyle alabilirsiniz.

Peşinatsız Konut Kredisi
BDDK’nın kurallarına göre ev ücretinin yalnızca %75’i kredi çekerek alabiliyorsunuz. Kalan %25 kısmını da biriktirmek gerekiyor. 100.000 TL gibi bir ücrete sahip daire fiyatının 25.000 TL’sinin biriktirilmesi gerekmektedir. Ama bu rakamı biriktirmek imkansız sayılır. Bu durumda peşinatsız ev kredisi için banka arayışı başlıyor.

Resmi olarak peşinatsız ev kredisini hiçbir banka vermez ama konut fiyatının yüksek gösterilmesi durumunda krediyi peşinatsız olarak ev kredisi çekmiş olursunuz.

Peşinatsız Ev Kredisini İşlemleri
Konut kredisi çekeceğiniz zaman banka tarafından öncelikle eksper gönderiyor. Eksper geldikten sonra alacağınız evde inceleme yaparak evin piyasa değerini hesapladıktan sonra bankaya bildirir. Banka bu incelemeden sonra konut kredisinin %75 oranını verir.

Peşinatsız ev kredisinin kilit noktası aslında eksperdir. Eksperler bağımsız şirket çalışanları olarak almak istediğiniz ev için fiyat belirliyorlar. Eksperler bankaya bağlı olduklarında peşinatsız ev kredisi için evin değerini yüksek göstererek ev fiyatına göre tamamını kredi olarak çekebilirdiniz ama artık bu durum daha farklı olmaktadır.

Konut Kredisi Faizleri
Halkbank ve Vakıfbank konut kredisi faiz oranın 120 ay da %1.15 olarak belirlemişlerdir. Ziraat Bankası 120 ay da %1.16 olarak, Akbank ve İş Bankası ise 120 ay da %1.25 faiz oranıyla kredi vermektedir