Artık kiradan kurtulmak, kendi evinizin sahibi olmak istiyorsunuz ama elinizde yeteri kadar peşinat olmadığından konut kredisi alamıyor musunuz? Yıllardır kira ödemek artık zor gelmeye başladı. Bir yandan da geleceği düşünüyorsunuz. Emekliliğiniz geldiğinde çalışmak yerine biraz dinlenmek, gezmek istiyorsunuz. Bu durumda bir şekilde konut kredisi alarak kira yerine kredi taksitlerini ödeyerek kendi evinizin sahibi olmalısınız. Bankalar 10 yıl, hatta 20 yıla varan kredi imkanı sunuyor. Ancak yasal olarak bankaların verebileceği kredi miktarı, konut değerinin %75’ine kadardır. Bu durumda 300.000 TL değerinde bir ev almak istiyorsanız, en az 75.000 TL peşinatınızın olması gerekiyor. Ama elinizde o kadar nakit para yok. Bu durumda yapmanız gereken, peşinat yapabilecek yollar aramaktır. Bu yollardan biri, konut değerinin %25’i oranında ihtiyaç kredisi almaktır. Bunu da aynı bankadan değil, farklı bir bankadan kullanırsanız, kredinin çıkma ihtimali de artacaktır.

Arabanızı çok severek almış olabilirsiniz ama yeni bir ev almak için onu gözden çıkarmanız gerekebilir. Kendi evinizde oturmak kira ödemekten çok daha mantıklıdır, bu nedenle bir an önce peşinat ayarlayarak kendi evinizin sahibi olmalısınız. İkinci bir kredi kullanabilmek için, bankalardan ipotekli ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz. Arabanızı satmak istemiyorsanız ya da ailenizin başka bir evi varsa, onları ipotek ederek yeni bir ihtiyaç kredisi ile %25 oranındaki peşinatınızı karşılayabilirsiniz. Çekeceğiniz ihtiyaç kredisinin taksitlerinin, maaşınızın %50’sinden fazla olmamasına özen gösterin. Başka bir konutunuz varsa ve yatırım amaçlı olarak yeni bir konut almak istiyorsanız, bazı bankalardan konut değerinin tamamına kredi çekebilirsiniz. Ancak bunun için diğer evinizi ipotek etmeniz gerekmektedir. İhtiyaç kredilerinde bankaların sunduğu vade sınırı 36 ay ile sınırlandırmaktadır. Aynı anda iki farklı krediye ödeme yapmak istemiyorsanız, başka bir evi ipotek göstererek tek bir konut kredisine ödeme yapmak kulağa çok daha mantıklı geliyor.

İpotekli konut kredisinin birçok avantajı, bununla beraber bazı dezavantajları da bulunuyor. En önemli avantajlarından biri ihtiyacınız olan peşinat için çekeceğiniz ekstra bir kredi ödemesinin bitmesini beklemezsiniz. Ancak yüksek oranlı kredi için ek masraflar, dosya masrafları da artacaktır. İpotekli konut kredisi, taşınmaz mallarınızın çok daha hızlı yatırıma dönüşmesini sağlar. Ekstra ihtiyaç kredisi ödeyeceğiniz zaman kredi için aylık ödeyeceğiniz taksit miktarı da artar. Bu durumda sadece konut kredisi kullanmak ödemelerinizin ve ödeyeceğiniz faizlerin de daha az olmasını sağlar. Uzun bir süredir aradığınız evi sonunda bulduysanız, onu almak için bir an önce harekete geçmelisiniz. Tüm bunların yanında, elinizde peşinat yokken, size konut değerinin tamamına kredi kullandırtabileceklerini söyleyen kurum ve kuruluşlardan uzak durmanızı öneriyoruz. Bugüne kadar bu tarz işlemlerle dolandırılan binlerce insan oldu. Siz de onlardan biri olmak istemiyorsanız, ihtiyaç, taşıt ya da konut kredisi, çekeceğiniz kredi türü her ne olursa olsun, kredi ihtiyaçlarınızı mutlaka bankalardan almalısınız..