Parite Nedir? Türleri, Çeşitleri Nelerdir? isimli yazımızda parite hakkında temel bilgiler vermiş ve özellikle de majör paritelerden bahsederek onlar hakkında birçok ipucu sıralamıştık. Bu yazımızda da parite hesaplaması nasıl yapılır, parite nasıl hesaplanır sorusuna örneklerle birlikte yanıt vereceğiz.

Öncelikle, bazı tanımlamalarımı yapmamız gerekirse, parite dediğimiz zaman aklımıza iki farklı para biriminin gelmesi gerekiyor. Zira parite, iki farklı para biriminin birbirine karşı değer durumu anlamına gelmektedir. Örnek vermek gerekirse, TL bir para birimi ve USD de bir başka para birimidir. Ancak ifademiz TL/USD ya da USD/TL şeklinde olursa ortaya çıkan bu karşılaştırmaya parite dememiz gerekir. Bu ifade aynı zamanda TL’nin USD’ye karşı ya da USD’nin TL’ye karşı değeri anlamına gelmektedir.

Paritenin ilk bölümünde yer alan para birimi, söz konusu paritenin baz dövizidir. Baz döviz ifadesinin yanı sıra ana döviz ifadesi de kullanılmaktadır. İşaretin diğer tarafında yer alan para birimi ise karşıt döviz olarak ifade edilir. Pariteye bağlı olarak yapılan işlemler sonucunda yatırımcının elde ettiği kâr ya da kaybettiği zarar, karşıt döviz türü üzerinden ifade edilmektedir.

Para birimlerinin bir başka para birime karşı olan değerleri sorulduğunda ve Amerikan dolarını örnek vermemiz gerekirse genellikle dolar ne kadar ya da dolar kaç olmuş şeklinde sorular sorarız. Aslında burada sorulan şey tam olarak 1 USD kaç TL ediyor ya da 1 TL kaç USD olmuş demektir. Fakat günlük konuşma alışkanlıklarına bağlı olarak bu ifade değişime uğramıştır. Ekonomi piyasalarında ise para birimleri daha çok parite üzerinden ve adeta bir matematik formülü gibi ortaya konmaktadır.

Parite Nedir? Türleri, Çeşitleri Nelerdir

Parite Nasıl Hesaplanır?

Öncelikle belirtmemiz gereken bir bilgi varsa o da küresel ekonomide yani dünyada genel olarak parite belirlemede Amerikan doları baz alınmaktadır. Bu nedenle USD aynı zamanda genel baz döviz ifadesine karşılık gelen para birimidir.

Güncel değerler üzerinden verileri kullanarak EUR/USD paritesini birlikte bularak parite hesaplaması nasıl yapılır sorusuna da yanıt bulalım.

1 TL = 3,2031 Euro ya da bir başka ifadeyle EUR/TL 3,2031 – TL/EUR 0,3121

1 TL = 2,8857 USD ya da bir başka ifadeyle USD/TL 2,8857 – TL/USD 0,3565

Peki, bu bilgilerden yola çıkarak EUR/USD paritesini nasıl bulabiliriz?

Yapmamız gereken yalnızca EUR/TL ve USD/TL paritelerini birbirleri bölmektir. Çıkan sonuç EUR/USD paritesini verecektir. Sonuç da şöyle ifade edilebilir: EUR/USD 1,1099.