Gerek borç ödemek gerekse de eğitim, tatil ve beyaz eşya giderleri gibi ihtiyaçları karşılamak için paraya ihtiyacım var diyen kişilerin ilk tercihleri kredi kullanmak oluyor. Daha önce ihtiyaç kredisi kullanan kişilerin ise ikinci kez yada üçüncü kez kredi kullanabilmeleri mümkündür. Burada önemli olan kişinin sahip olduğu kredi notu ortalaması ve belgeleyebildiği aylık gelir tutarıdır.

Kredi notu yüksek olan ve aylık gelir tutarı ile kullanmak istediği kredi tutarının aylık ödemesi arasında denge bulunan kişiler dilerlerse 5. kez kredi dahi kullanabilirler. Yani sınırlama kişinin daha önce kullandığı ve ödemesi devam eden kredi sayısı değil aylık ödeme tutarıdır. Örnek vermek gerekirse aylık belgelenebilir geliri 4 bin lira olan ve kredi notu yüksek olan bir kişi aylık ödemesi 2 bin liraya kadar olan tutarda ihtiyaç kredisi kullanabilir. Bu kişinin ödemeleri düzenli ise, kredi borcunu her zaman vadesinde tam olarak ödüyorsa banka bu tutarı 2 bin 500 lira sınırına kadar çekebilir.

Bu kişi paraya ihtiyacım var dediği anda aylık ödemesi bin lira olan bir kredi kullandıysa ve kredisinin borcunu ödemeye devam ederken yine nakit sıkıntısına düştüyse aylık ödemesi bin 500 lirayı aşmayacak şekilde ikinci hatta üçüncü kredi başvurusunda bulunabilir. Yani burada bankayı sınırlayan kişinin kullandığı kredi sayısı değil bu kredilere ait olan aylık ödeme tutarlarıdır. Bankaların paraya ihtiyacım var diyen kişilere kredi kullandırırken tek amacı kredi geri dönüşünü garanti altına alabilmektir.